Yıllık izinde çalışma yasağı

tatil 1630906400 - Yıllık izinde çalışma yasağı

Yıllık izinde çalışma yasağı

Yıllık izinde çalışma yasağı

Soru: Merhaba, özel bir şirkette çalışıyorum. Şuan bir aylık senelik iznimi kullanıyorum. Bir firma bana 15 günlük iş teklif etti. Acaba ben bu işte çalışabilir miyim? Asıl işverenim bu olaydan haberdar olursa, ne gibi problemler ile karşılaşırım? Yıllık izinde çalışma yasağı var mı? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

İşçinin iş sözleşmesinden ve yasalardan doğan en temel haklarından birisi de yıllık ücretli izin hakkıdır.

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 53. maddesine göre, işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, işçinin hizmet süresi; ( Deneme süresi dahil ) BknzDeneme süresi kıdemden sayılır mı?

 • Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara on dört günden,
 • Beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlara yirmi günden,
 • On beş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmi altı günden,

Az olamayacaktır.

Ancak on sekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz. Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

Yıllık izinde çalışma yasağı

Öncelikle insanların çalıştıkları iş yerlerinden hangi amaçla yıllık izine ayrıldığının farkına varması gerekmektedir. Siz işyeriniz de gerekli çalışma şartlarını yerine getirerek yıllık izin hakkına sahip oldunuz ve işvereniniz de zorunlu olarak size bu izni kullandırıyor. Bu neden ile şimdi dinlenme zamanı, başka bir işte çalışamazsınız.

Senelik izin kullanmakta ki gaye, insanların kendileri için gerekli olan dinlenmelerini gerçekleştirmesi ve enerjilerini tekrardan toplayarak izin dönüşü işe başlamaları içindir.  Bu sebeple yıllık ücretli izin süresince çalışanların başka iş veya iş yerlerinde çalışmaları da usülen yanlıştır.

Eğer bir işçi, anayasal hakkı olan senelik iznini kullanırken, izin süresi içerisinde başka bir yerde ücret karşılığında çalışması durumunda, anayasal hakkı olan dinlenme hakkından vazgeçmiş olur ve bu da kabul edilebilir bir durum değildir.

Yıllık izin süresi içerisinde çalıştığı tespit edilen işçiye izin öncesi peşin olarak verilen izin ücreti işveren tarafından geri alınabileceği gibi, bu durum işçinin sadakat borcunu da, aykırılık oluşturduğu 4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 25 II-e bendine göre, işverene iş sözleşmesini tazminatsız olarak haklı nedenle derhal fesih hakkı verir.

Bu konu ile ilgili 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 58. Madde’sinde aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir.

İzinde çalışma yasağı

Madde 58 – Yıllık ücretli iznini kullanmakta olan işçinin izin süresi içinde ücret karşılığı bir işte çalıştığı anlaşılırsa, bu izin süresi içinde kendisine ödenen ücret işveren tarafından geri alınabilir.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

Dinlenme hakkı anayasal bir haktır ve bu neden ile kanunlar işçilere böyle bir hak vermiştir. Normal şartlarda yıllık izin için asıl amaç dinlenme amaçlı olacağı için, öncelik her zaman kendinizde olmalı ve yıllık izin süresince çalışmamanız gerekmektedir.

Çalıştığı tespit edilen işçiye izin öncesi peşin olarak verilen izin ücreti işveren tarafından geri alınabileceği gibi, bu durum işçinin sadakat borcunu da, aykırılık oluşturduğu 4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 25 II-e bendine göre, işverene iş sözleşmesini tazminatsız olarak haklı nedenle derhal fesih hakkı verir. Bu durum tamamen işvereninizin inisiyatifindedir.  Siz şuan böyle bir düşünce içerisindeyseniz, öncelikle asıl işvereniniz ile görüşüp onların onayını almanız, bu sebepten dolayı sorun yaşamanıza engel olacaktır.

Yıllık izinde çalışma yasağı

 • Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim?
  Askerlik durum belgesi ile işten ayrılabilir miyim? Soru: Merhaba, bir aksilik olmaz ise, önümüzdeki ay askere gideceğim. Bu neden ile kıdem tazminatımı talep ederek işten ayrılacağım fakat, iş yerim sevk
 • İşçiye uyarı verme
  Bu Makale de neler var?1 İşçiye uyarı verme süreci nasıldır?2 İşçi kaç ihtardan sonra işten çıkartılabilir?3 İşçiye uyarı verme/ Olay Tespit Tutanağı 4 İşçinin savunması alınmalıdır.5 İşçi savunma vermek zorunda mı?5.0.0.0.1
 • İhbar tazminatı hakkında merak edilenler
  Bu Makale de neler var?1 İhbar tazminatı hakkında merak edilenler1.1 İhbar Tazminatı nedir?2 İhbar bildirimi süresi nasıl belirlenir?3 İşveren işçiden ihbar tazminatı talep edebilir mi?4 İş yerim kapanıyor ihbar tazminatı
 • İş kazası hakkında merak edilenler
  Bu Makale de neler var?1 İş kazası nedir?2 Hangi durumlar iş kazası olarak nitelendirilir?3 İş kazası sayılan durumlarda ise yapılması gereken şeyler nelerdir?4 İş kazası bildirimini işverenler ne kadar sürede
 • Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı
    Soru: Merhaba, yaklaşık 7 senedir bir şirkette çalışıyorum. Önümüzde ki ay itibariyle işten çıkarılacağım. Kıdem tazminatımı hesaplamak istiyorum fakat yaptığım kontroller de benim adıma sürekli işe giriş ve çıkış

Cevap