11yorumlar

Sigortalı çalıştırmaya ara verme bildirimi nasıl yapılır?

Sigortalı çalıştırmaya ara verme bildirimi nasıl yapılır?

Soru: Merhaba, iki çalışanımızın olduğu şubelerimizden bir tanesinde geçici olarak işçi çalıştırmayacağız. SGK’ya nasıl bir bildirimde bulunmamız gerekiyor. SGK böyle bir durumu kabul ediyor mu?

Cevap:

Merhabalar,

Sigortalı olarak şubenizde görev yapan son çalışanınızın işten çıkış bildirimini Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda verdikten sonra, iş yerinizin yasal olarak herhangi bir şekilde kapanışını vermediyseniz önümüzde ki dönem de sigortalı çalışanlarınız ile ilgili bildirge veremeyeceğinizden dolayı, Sosyal Güvenlik Kurumu’na “işçi çalıştırmaya ara verme” bildirimi yapmak zorundasınız.

Eskiden bu bildirimi bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu il/ilçe Müdürlüğü’ne elden evrak teslim etmek sureti ile gerçekleştirebiliyorduk. Ama şimdi bu işlemi internet ortamında yapabiliyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu kesinlikle dilekçe ile bu işlemi kabul etmemektedir, sistemsel bir sorun söz konusu değil ise elektronik ortamda bildirim yapmak zorundasınız.

Elektronik ortamda sigortalı çalışmaya ara verme bildirimi nasıl yapılır?

Her zaman olduğu gibi, sgk.gov.tr adresine giriyoruz ve sırasıyla;

 • E-SGK
 • E-Bildirge

Menülerini tıklıyoruz.

Ve önümüze çıkan ekranda bizden istenen;

 • Kullanıcı adını
 • Sistem şifresini
 • İşyeri şifresini

Doğru bir şekilde yazdıktan sonra E-bildirge sistemine giriş yapıyoruz.

ara verme - Sigortalı çalıştırmaya ara verme bildirimi nasıl yapılır?

sigortalı çalışmaya ara verme bildirimi nasıl yapılır?

 

Sisteme doğru bir şekilde girdikten sonra karşımıza yukarıda ki E-bildirge ana ekranı gelecek. Bu ekranda kırmızı ile işaretlediğimiz ” Sigortalı çalışmaya ara verme/Başlama giriş ve Güncelleme ” menüsünü tıklıyoruz.

 

ara verme1 - Sigortalı çalıştırmaya ara verme bildirimi nasıl yapılır?

sigortalı çalışmaya ara verme bildirimi nasıl yapılır?

 

Sigortalı çalışmaya ara verme/Başlama giriş ve Güncelleme ” menüsünü tıkladıktan sonra karşımıza yukarıda ki ekran görüntüsü gelecek.

Bu ekran da sol taraftaki bölüme “sigortalı çalıştırmaya ara verme başlangıç tarihini“, sağ taraftaki bölüme ise” sigortalı çalıştırmaya ara verme bitiş tarihini ” yazmanız gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse, 30.03.2016 tarihi itibariyle son çalışanınızın sigortasını sonlandırdınız ve 01.04.2016-30.04.2016 tarihinde çalışmaya ara vereceksiniz. Siz sol taraftaki bölüme, sigortalı çalıştırmaya ara verme başlangıç tarihi olarak 01.04.2016 yazacaksınız, sağ tarafa yani sigortalı çalıştırmaya ara verme bitiş tarihi olarak ise 30.04.2016 yazacaksınız.

Tarihleri doğru yazdıktan sonra “güncelle/kaydet” butonunu tıklayabilirsiniz.

ara verme2 1 - Sigortalı çalıştırmaya ara verme bildirimi nasıl yapılır?

sigortalı çalışmaya ara verme bildirimi nasıl yapılır?

 

 

Tarihleri doğru girdiğinize emin olduktan ve güncelle/kaydet butonuna tıkladıktan sonra yukarıda ki ekran ile karşılaşacaksınız.

Yukarıda ki ekranda da işaretlediğimiz bölümde tarihleri gördüğünüz taktirde ” sigortalı çalışmaya ara verme ” işleminiz başarıyla tamamlamış olursunuz.

Eğer tarihler de bir hata söz konusu ise, aynı ekrandan, güncelleme yapabilirsiniz.

 

Sigortalı çalıştırmaya ara verme bildirimi nasıl yapılır?

11 Yorumlar

 1. CANER
  • admin
 2. arzu kasapoğlu
  • admin
 3. nilay çınar
  • admin
 4. Hümeyra
  • Habib
   • admin
 5. Nurcan
  • admin

Cevap