Rapor ücreti almak için ne kadar prim gereklidir?

hasta 1502085549 300x199 - Rapor ücreti almak için ne kadar prim gereklidir?

Rapor ücreti almak için ne kadar prim gereklidir?

 

 

Soru: Merhaba, İki aydır bir firmada çalışmaktayım. Geçen hafta rahatsızlığımdan ötürü, 25 gün rapor aldım. Rapor ücreti almak için ne kadar prim gereklidir ve rapor paramı ne zaman alabilirim? Bilgi verebilirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Geçmiş olsun.

Hastalık sigortasına tabi olanların hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten geriye doğru bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir.

Eğer rapor başlangıç tarihinizden itibaren geriye doğru bir yıl içerisinde doksan gün priminiz mevcut ise, ödenekten faydalanabilirsiniz.

Analık sigortası kapsamındaki sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla doğum öncesi 8 (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum sonrası 8 hafta olmak üzere geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir.

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle istirahat raporu alınması durumunda prim gün sayısı şartı aranmamaktadır.

Rapor parasının kaç günü ödenir?

İş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremezliğe uğrayan sigortalıya her gün için, hastalık sigortasına tabi olanların hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için, kapsamdaki sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için, kapsamdaki sigortalı kadının, erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler ile isteği ve hekimin onayıyla doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler için, geçici iş göremezlik ödeneği verilir. Bknz: Ne kadar Rapor ( istirahat ) parası alabilirim?

Rapor parasını nasıl alabilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak olan ödemeleri herhangi bir PTT şubesi aracılığıyla iki ay içerisinde tahsil edebilirsiniz. iki ay içerisinde tahsil edilmeyen ödenekler, PTT tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na geri iade edilecektir. İki aylık süre geçirildiği taktirde, Sosyal Güvenlik Kurumu ile irtibata geçerek, ödeneğinizin PTT’ye aktarımını sağlayabilirsiniz. Bu işlemler için, işvereninizin raporunuzu onaylaması yeterlidir. İşveren rapor girişi ( Manuel )

Rapor-istirahat ödeneği hakkında merak edilenler

Cevap

*