İşyeri kapanan işçi ihbar tazminatı alır mı?

kepenk 1516213205 1024x768 - İşyeri kapanan işçi ihbar tazminatı alır mı?

İşyeri kapanan işçi ihbar tazminatı alır mı?

 

Soru: Merhaba, ocak ayı sonunda iş yerimiz kapanıyor. Bizlere bu durumda tüm haklarımızın ödeneceği beyan edildi fakat gene de emin olmak için sizlere de sormak istiyorum. Patron tüm işçilerin kıdem tazminatlarının ödeneceğini söyledi. Peki sadece bu kıdem tazminatı için mi geçerli?  İş yeri kapanan işçi ihbar tazminatı alır mı? Cevaplarsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

İhbar tazminatı işçinin kıdemine göre belirlenen ve önemli rakamlara ulaşabilen bir haktır. İş Kanunundaki diğer tazminatlardan farklı olarak; bu tazminatın ödenmesinin ön şartı, ihbar sürelerine uyulmamış olmasıdır. Bir işyeri kapandığında, işyeri kapanan bir işçinin ihbar tazminatı alma hakkı var mıdır?

İş yeri kapanan işçi ihbar tazminatı alır mı?

İhbar sürelerini belirleyici en önemli etken işçinin iş yerinde kadar çalıştığı ile alakalıdır.

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 17 Maddesi gereğince;

İşçinin işyerinde ki kıdemi;

  • 0-6 ay arasında ile, 2 hafta,
  • 6 ay ile 1,5 yıl arasındaysa 4 hafta,
  • 1,5 yıl ile 3 yıl arasındaysa 6 hafta,
  • 3 yıl ve üzerindeyse 8 hafta,

İhbar süresi bulunmaktadır.

Bu süreler neticesinde iş sözleşmesini hangi tarafın feshetmesi dikkate alınmaksızın, karşı tarafa bildirimde bulunmak zorundadır. Bu süreler beklenmeden iş sözleşmesini sona erdirmek isteyen taraf, işçinin kıdemine göre belirlenen süreler kadar ücreti tazminat olarak karşı tarafa ödemek zorundadır.

İşveren ihbar bildirimi yapmak zorundadır.

İşyerinin kapanması halinde işveren mevcut işçilerine kıdem tazminatı ödemesini gerçekleştirmesi gerekir. Fakat ihbar tazminatı durumları biraz farklılık göstermektedir. Çünkü ihbar tazminatın alınmasının, yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir ön şartı vardır. Dolayısıyla işveren işçilerine iş yerinin kapanacağını ve bu nedenle iş sözleşmelerinin sona erdirileceğini belirli bir süre önceden bildirdiyse, işçilere ihbar tazminatı ödemesi yapılmaz. Fakat işveren işçilerine iş yerinin kapanışı ile ilgili herhangi bir bildirim yapmaz ise, bu sefer işçilere kıdem tazminatı ile beraber ihbar tazminatı da ödemesi gerekmektedir.

Konuyu özetleyecek olursak şayet;

İşyerinin kapanışından dolayı iş akdi feshedilecek olan işçi için, işveren 4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 17. maddesinde belirtilen bildirim sürelerine riayet edip, işçilerine durumu yazılı olarak bildirirse, ekstradan herhangi bir ihbar tazminatı ödemesi yapmayacaktır. Fakat işveren işyerinin kapanışı ile ilgili işçilere yazılı olarak bildirim sürelerine riayet etmeksizin bildirimde bulunmazsa, işçilere ödenecek kıdem tazminatlarının yanında bir de ihbar tazminatı da ödemek zorunda kalacaktır.

İş yerim kapanıyor, işsizlik maaşı alabilir miyim?

İşyeri kapanan işçi ihbar tazminatı alır mı?

 

Cevap yok

Cevap

*