İstifa eden işçinin izin parası

İstifa eden işçinin izin parası

İstifa eden işçinin izin parası

 

Soru: Merhaba, kendi rızam ile önümüzdeki ay işyerinden ayrılacağım. Gerekli bildirimleri yaptım. Alacaklarımın hesaplanması için muhasebe ile görüştüğümde ilgili kişi, sadece bana ücretimin ödeneceğini içerideki senelik izin süresinin ben istifa ettiğim için yandığını söyledi. Bu doğru mu? Ben istifa ettiğim için tüm haklarımı kaybetmiş mi oluyorum?  Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Ülkemizde ne yazık ki gerek işçiler, gerekse işverenler arasında ” istifa ” kavramı çok değişik algılanıyor. Evet kendi rızası ile işyerinden ayrılan yani istifa eden işçiler bir takım haklarını kaybediyor fakat, bu durumda bir takım detaylar mevcut.

İstifa eden işçinin izin parası

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 59. maddesi’nde konu ile ilgili;

Madde 59 – İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde  işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti  üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir.

İfadelerine yer verilmiştir.

Bu neden ile istifa eden işçi kıdem tazminatı hakkını ve bununla beraber eğer gerekli prim şartlarını yerine getiriyor ise, istifa ettiği için işsizlik maaşı hakkını kaybetmektedir. Bunların dışında hak etmiş olduğu tüm hakların kendisine iş sözleşmesinin hangi nedenden ötürü feshedilip feshedilmediğine bakılmaksızın ödenmelidir.

İstifa eden işçinin hakları nelerdir? başlıklı yazımız da bu konu ve işçinin istifa etmesi halinde mevcut hakları ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

 

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.