6 ay çalışanın yıllık izin hakkı

6 ay çalışanın yıllık izin hakkı

6 ay çalışanın yıllık izin hakkı

6 ay çalışanın yıllık izin hakkı

Soru: Merhaba, 6 aydır firmamızda çalışan bir işçi arkadaş senelik izne ayrılmak istiyor.  Bir yılı dolmadan biz personele senelik izin vermiyoruz ama bu arkadaşın işi çok önemli ve bu neden ile senelik izin hakkını kullandırmak istiyoruz. Nelere dikkat etmemiz gerekiyor. 6 aylık çalışanın senelik izne çıkarma yasal mıdır? İşveren olarak sorun yaşayabilir miyiz? Teşekkürler, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

Son dönemler de bu konu ile çok fazla duyum alıyoruz. Kimi insanlar, ” iş yerinde ki kıdemin 6 ayı geçtikten sonra izin kullanabilirsin ” diye söylüyor ama bu tarz bir uygulama söz konusu değildir. İş yerinde ki kıdemi 6 ay olan işçi, ücretli senelik/yıllık izin kullanma hakkına sahip değildir. Yıllık izin hakkı çok net bir şekilde İş kanunu’muzda yer almaktadır.

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 53. maddesi’nde konu ile ilgili;

İş yerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

İfadelerine yer verilmiştir.

Bu neden ile işçinin iş yerinde ki kıdemi bir yılın altında ise, hiç bir şekilde kanuni olarak ücretli senelik/yıllık izin kullanamaz.

İşçi yıllık izin hakkı ne zaman oluşur?

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, işçinin iş yerinde ki kanunu senelik izin hakkı minimum bir yıl çalışma şartı ile oluşur. Bknz: Yıllık izin hakkı kazanma

İşveren insiyatif kullanabilir.

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, normal şartlar da senelik izin hakkı için minimum bir yıl çalışma şartı bulunmakta. Fakat işveren rıza gösterir ise, bir yılı doldurmadan da işçilere senelik izin kullandırabilirsiniz. Bknz: İşçinin izin süreleri ne kadardır?

İşçi izin kullanıp bir yılı doldurmadan iş yerinden ayrılır ise

Şimdi normal şartlar da siz işveren olarak iyi niyet gösterip işçinize  bir yılı doldurmadan ücretli senelik iznini erkenden kullandırdınız. Peki, işçi bu iznini kullanıp iş başı yaptıktan sonra, 1 yılını doldurmadan işten ayrılır ise, siz işveren olarak ne yapacaksınız? İşçiye ” sen senelik izin hakkına sahip olmadan biz sana 6 gün izin verdik. Şimdi o parayı ücretinden kesiyorum. ” dediğiniz de işçi bunu kabul mü edecek? Ya da her şeyi bir kenara bırakın, sizin böyle bir hakkınız var mı?

Hepimizin bildiği gibi işçilerin maaşından icra, nafaka, ücret kesme cezası ( maksimum 2 günlük ) dışında hiç bir şekilde kesinti yapılamamaktadır. İşverenler işçilerine hak edişten önce kullandırdıkları izinlerinin parasını olası bir istifa durumunda ücretinden kesmek istemiş fakat bu sefer daha ciddi sorunlar ile karşılaşmışlardır. Bu neden ile, işverenle işçiye bir yılını doldurmadan senelik izin kullandıracaksa, bu konu ile ilgili bir muvafakatname alması yararına olacaktır. Çünkü, bir yılını doldurmadan iş yerinden ayrılan işçinin ücretinden ancak bu muvafakatname karşılığında, kullandırdığı iznin ücretini kesebilir. Eğer işçiden bu konu ile ilgili bir muvafakatname alınmaz ise, işçinin istifası durumda ücretinde yukarıda belirttiğimiz durumlar dışında herhangi bir kesinti yapılması söz konusu olmayacaktır. Yıllık izin hakkında merak edilenler

6 ay çalışanın yıllık izin hakkı

Haber bültenimize abone olun









1 Comment

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2018 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.