noyorumlar

İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi

hastane 1529475729 1024x682 - İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi

İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi

 

İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi

Soru: Merhaba, ben bu ay sonu itibariyle kendi rızam ile iş yerimden ayrılacağım. Fakat çok yorgunum ve bir süre tatil yapmak istiyorum. İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi ne kadardır? Ben olası bir rahatsızlığımda ne kadar süre hastaneye gidebilirim? Yoksa sigortam biter bitmez bu hakkım ortadan kalkıyor mu? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Herhangi bir sebepten ötürü, işinden ayrılanlar ya da ayrılmak zorunda kalanlar. Yani sigortalılıkları sona eren kişiler, eğer sigortalılığı bitiş tarihinden itibaren bir takvim yılı içerisinde geriye dönük 90 gün prim gün sayısına sahipler ise, sigortalılığı sona erdiği tarihten itibaren 90 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

İşten ayrıldıktan sonra ne kadar süre sağlıktan faydalanırım?

Ayrıca, işten ayrılış bildirgesinin sigorta bitiş tarihinden itibaren 10 gün içerisinde kuruma verilmesi gerektiği için, Sosyal Güvenlik Kurumu bu 10 günü kişinin Sosyal Güvenlik statüsünün devam ettiğini varsaymış ve bu süreyi 90 günlük süreye dahil etmiştir. Dolayısıyla bu 10 günlük süre ile birlikte sigortalılık sona erdiği tarihten itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanma süresi 100 gün olmaktadır.

Sigortalılığın sona erdiği tarihten itibaren bir takvim yılı içerisinde 90 gün primi bulunmayan kişiler, sigortalılık bitiş tarihinden itibaren maksimum 10 gün sağlık hizmetlerinden faydalanacaktır.

İş yerinde sigara içme yasağı

SGK`lı, Bağ-Kur`lu ve memurlar zorunlu sigorta kapsamından çıkarlarsa, çıkış tarihlerinden sonra 10 gün daha GSS kapsamında sağlık hizmetleri alabilecekler. Eğer son bir yılda 90 gün prim ödemesi varsa bu kez 10 gün değil toplam 100 gün daha ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerdir. Yani İş akdi feshedilen bir sigortalı, arzu ettiği taktirde 90+10 gün yani 100 gün bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile birlikte sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. Ayriyeten eğer işinden ayrılan işçi, işsizlik maaşından faydalandığı taktirde, işsizlik maaşı aldığı süre boyunca sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkına sahiptir.
Sağlıktan yararlanma süresi sona erdikten sonra ne olacak?

Sağlıktan yararlanma süreleri bittikten sonra herhangi bir yerde/herhangi bir işte çalışmazlarsa sağlık yardımlarından devam edebilmek için genel sağlık sigortası kaydı için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları ve genel sağlık sigortası primlerini kendilerinin ödemesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Kurumca belirlenecek test yöntemleri ve veriler kullanılarak tespit edilecek aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olanların ise genel sağlık sigortası primi devlet tarafından ödenir.

İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi

Cevap