İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi

hasta 1621833831 - İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi

İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi

İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi

Soru: Merhaba, ben bu ay sonu itibariyle kendi rızam ile iş yerimden ayrılacağım. Açıkçası ilgili süreçte çok yoruldum ve bir süre dinlenmek istiyorum. İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi ne kadardır? Ben olası bir rahatsızlığımda ne kadar süre hastaneye gidebilirim? Sigortam biter bitmez bu hakkım ortadan kalkıyor mu? Sağlıktan yararlanmak için çalışmak zorunda mıyım? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Herhangi bir sebepten ötürü, işinden ayrılanlar ya da ayrılmak zorunda kalanlar, yani sigortalılıkları sona eren kişiler, eğer sigortalılığı bitiş tarihinden itibaren bir takvim yılı içerisinde geriye dönük 90 gün prim gün sayısına sahipler ise, sigortalılığı sona erdiği tarihten itibaren 90 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

İşten ayrıldıktan sonra ne kadar süre sağlıktan faydalanırım?

Ayrıca, işten ayrılış bildirgesinin sigorta bitiş tarihinden itibaren 10 gün içerisinde kuruma verilmesi gerektiği için, Sosyal Güvenlik Kurumu bu 10 günü kişinin Sosyal Güvenlik statüsünün devam ettiğini varsaymış ve bu süreyi 90 günlük süreye dahil etmiştir. Dolayısıyla bu 10 günlük süre ile birlikte sigortalılık sona erdiği tarihten itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanma süresi 100 gün olmaktadır.

Sigortalılığın sona erdiği tarihten itibaren bir takvim yılı içerisinde 90 gün primi bulunmayan kişiler, sigortalılık bitiş tarihinden itibaren maksimum 10 gün sağlık hizmetlerinden faydalanacaktır.

4/a – 4/b – 4c statüsünde çalışanlar zorunlu sigorta kapsamından çıkarıldıktan itibaren 10 gün boyunca Genel Sağlık Sigortasında kapsamında sağlık hizmetinden faydalanabilirler.

Eğer bu kişilerin işten çıkış tarihinden itibaren geriye doğru son 1 yıl içerisinde 90 gün prim ödemesi varsa genel sağlık sigortası kapsamında kabul edilecektir ve 90 gün daha sağlıktan faydalanmaya devam edebilecektir.

Yani iş akdi feshedilen, zorunlu sigorta kapsamından çıkan kişi, 10 gün. İşten çıktığı tarihten itibaren geriye doğru 90 gün primi olanlar ise 10+90 gün 100 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler için bu durum geçerli değildir.

Kendi iradesi dışında işsiz kalan ve gerekli şartları yerine getirerek işsizlik maaşına hak kazanan kişi, işsizlik maaşı aldığı süre boyunca genel sağlık sigortası kapsamında kabul edilecektir ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilecektir.

Sağlıktan yararlanma süresi sona erdikten sonra ne olacak?

Sağlıktan yararlanma süreleri bittikten sonra kişi  herhangi bir yerde/herhangi bir işte çalışmaz ya da isteğe bağlı sigorta primi yatırmaz ise, sağlık yardımlarından faydalanabilmek için edebilmek için genel sağlık sigortası kaydı için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları ve genel sağlık sigortası primlerini ödemesi gerekmektedir. Bknz: İsteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır?

Genel sağlık sigortası primi ödenmediği taktirde, kişinin sağlıktan faydalanma şansı olmayacaktır.

İstisnai durum: Cumhurbaşkanı kararıyla Genel sağlık Sigortası Prim borcu olanlar 31.12.2021 tarihine kadar sağlık hizmetinden faydalanabilir.

Kurumca belirlenecek test yöntemleri ve veriler kullanılarak tespit edilecek aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olanların ise genel sağlık sigortası primi devlet tarafından ödenir.

 

İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan faydalanma süresi

Cevap