İsg Katip sistemi nasıl kullanılır?

İsg katip nedir, isg katip nasıl kullanılır? İsg katip E-devlet kullanımı nasıldır?

Bir önceki yazımızda iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin sözleşmelerinin nereden yapılacağına dair bilgilendirme yapmıştık.

Bilindiği gibi artık iş yerinizde görevlendireceğiniz iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminizin sözleşmelerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı İSG-katip sisteminden elektronik ortamda yapabiliyoruz.

Peki İSG-katip’i nasıl kullanacağız?

Bugün isg katip giriş işlemini ve kullanımını sizlere göstereceğiz.

Diyelim ki siz bir firma ile anlaştınız, iş yeri tehlike derecenize göre size bir iş güvenliği uzmanı ve İş yeri hekimi atandı, ve firma sizden uzman ve hekimin sözleşmelerinin onaylanmasını talep ediyor.

Bu durum da siz ne yapacaksınız?

Öncelikle isgkatip.csgb.gov.tr adresine giriyoruz.

isgkatip - İsg Katip sistemi nasıl kullanılır?
 
 
Daha sonra yukarıda daire içerisine aldığım İsg Katip GİRİŞ bölümüne tıklıyoruz. 
 
Ama dikkat etmeniz gereken bir şey, bir önceki yazımız da  belirttiğimiz  gibi bu sisteme sadece E-BİLDİRGE yöneticilerinin girebiliyor olması. Bir önceki yazımıza tekrardan göz atmak  için lütfen TIKLAYINIZ.
 
İsg Katip bölümüne giriş yaptıktan sonra sistem sizi alışık olduğunuz bir platforma, yani www.turkiye.gov.tr adresine yönlendirecek ve sizden giriş yapmanızı isteyecek.
 
 
isgkatip1 - İsg Katip sistemi nasıl kullanılır?
 
 
Sisteme varsa E-devlet şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. ( Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubelerinden iki dakika da temin edebilirsiniz.)  
isgkatip2 - İsg Katip sistemi nasıl kullanılır?
 
 
Yukarıdaki resimde kırmızı ile belirttiğim alan da iş yeri isimleri ve sicil numaraları mevcut. İşlem yapmak istediğiniz firmayı seçip, sisteme girişi tıklamanız yeterli.
 
isgkatip4 - İsg Katip sistemi nasıl kullanılır?
 
 
Y%25C3%2596NET%25C4%25B0C%25C4%25B0 - İsg Katip sistemi nasıl kullanılır?
Ve nihayet sistemdeyiz. 
  
Sisteme girdikten  anlaşmış olduğunuz firmanız sizde görevlendirmek üzere atama yaptığı iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin sözleşmelerini görmek ve onaylamak için sol taraftaki menüden ilk önce Hizmet Alan İş yerleri modülü‘nü ardından da sözleşmeler bölümünü tıklıyoruz. 
 
 
isgkatip5 - İsg Katip sistemi nasıl kullanılır?
 
 
Sözleşmeler bölümünü tıkladığımız zaman aşağıdaki resimden de anlaşıldığı üzere karşımıza size atama yapılan kişileri görüyorsunuz. sizin yapmanız gereken şuan sadece bu kişilerin sözleşmelerini onaylamak. Sözleşmesini onaylamak istediğiniz personelin üzerine bir tık atıp yukarıdaki sözleşme onay bölümünü tıklamanız yeterli.
 
 
isgkatip6 - İsg Katip sistemi nasıl kullanılır?

İsg katip sistemi nasıl kullanılır

 
 
isgkatip7 - İsg Katip sistemi nasıl kullanılır?
 
 
 
Resimlerde de görüldüğü gibi, bizde ki bütün sözleşmeler onaylı, PDF formatında sözleşme çıktılarını da alıp İSG dosyamıza da koyduğumuz zaman bir işimiz kalmıyor diyebiliriz, ama son olarak kontrol etmemiz gereken bir konuda daha var.
 
Sözleşmesini onayladığınız personelin, sizin iş yerinize uygun olup olmadığı konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan onay almanız gerekiyor.
 
İş yeri tehlike derecenize göre hangi sınıf uzman çalıştırmanız gerektiğini, uzman ile hekiminizin kaç saat çalışması gerektiği konusunda doğru işlem yapmak ile mükellefsiniz.
 
Örneğin;
 
Çok tehlikeli sınıf olan bir iş yerinde “C” sınıfı uzman çalıştıramazsınız. Bu çalışacak iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının kaç saat çalışacaklar vb. gibi durumlara özen göstermelisiniz. ve sözleşme onayından sonra ana sayfaya dönüp aşağıdaki tabloyu görmek durumundasınız.
 
isgkatip8 - İsg Katip sistemi nasıl kullanılır?

İsg katip sistemi nasıl kullanılır

 
 
Eğer görevlendirdiğiniz tüm personelin altında bu tabloyu görürseniz her şey yolunda demektir, Fakat ünlem işareti görürseniz şayet, ya işyerininizin Tehlike derecesine uygun uzman çalıştırmıyorsunuzdur, ya personel sayınız çoktur ve bir iş güvenliği uzmanı yeterli gelmiyordur  ya da personel sayınıza göre İş güvenliği uzmanı ve İş yeri hekiminizin çalışması gereken saatler ile ilgili bir problem var demektir.
 
 
Bu düzeltmeleri anlaşma yaptığınız ve görevli personeli sizin firmanıza atama yapan OSGB firması yetkilisi ile irtibata geçerek düzeltebilirsiniz. Yapılan inceleme ve güncellemelerden sonra tüm personelden onay alındığı taktirde  sistemden gönül rahatlığıyla çıkabilirsiniz.
 
 İsg katip sistemi nasıl kullanılır

Cevap yok

Cevap