İşe giriş bildirgesi iptal süresi

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - İşe giriş bildirgesi iptal süresi

İşe giriş bildirgesi iptal süresi

İşe giriş bildirgesi iptal süresi

Soru: Merhaba, henüz meslekte çok yeniyim ve yardımcı personel olarak işbaşı yaptım. Sigorta girişi yapılan bir işçi işbaşı yapmadı. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Normalde bugün sigortalı gözüküyor ama işyerine gelmedi. İşe giriş bildirgesi iptal süresi  hakkında bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre, sigortalı işe giriş bildirgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na en geç sigortalının çalışmaya başlayacağı tarihten bir gün öncesine kadar verilmesi gerekmektedir. ( İnşaat,balıkçılık ve tarım işlerinde çalışacaklar hariç ) Bknz: İşe giriş bildirgesi verilme süresi

İşe giriş bildirgesi iptal süresi

Genel olarak işveren gözünden bakacak olursak, işe giriş bildirgelerinin bir gün önce verilmesi zaman zaman bir takım suistimalleri de beraberinde getiriyor. Her işverenin başına gelmiştir bu durum. İnşaat, balıkçılık ve tarım üzerine faaliyet gösteren işyerleri dışında ki tüm işyerleri sigorta girişlerini en az bir gün önceden Sosyal Güvenlik Kurumu‘na bildirmek ile yükümlü olduğundan, işçinin işbaşı yapması gereken tarihte hiç bir bilgi vermeden işe gelmemesi oldukça sık rastlanan durumlardan bir tanesidir.

Eskiden üç seçeneğimiz vardı;

  • Ya neyse uğraşmayayım diyip, işçi adına bir gün sigorta gösterip, aynı gün işten çıkış bildirgesi düzenlemek.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na işçinin işbaşı yapmadığını ve işten çıkış bildirgesinin iptal edilmesi ile ilgili dilekçe ile başvurmak. ( en meşakatlisi bizce bu )
  • İşçinin gün ve kazancını sıfır gösterip, ertesi gün çıkış işlemi yapmak.

Ama artık böyle bir durum söz konusu değil.

Her ne kadar kötü niyetli işverenler tarafından suistimale açık bir durum olsa da artık işe giriş bildirgeleri sisteme verildikten sonra takip eden gün saat 23.59’a kadar iptal edilebiliyor.

18.09 tarihinde iş başı yapacak olan işçinin, işe giriş bildirgesi en geç 17.09 23:59’a kadar elektronik ortamda verilebilir. Bknzİşe giriş bildirgesi nasıl düzenlenir? İşçi eğer işbaşı yapmaz ise, işçinin işbaşı yapacağı tarih olan 18.09 saat 23:59’a kadar gene elektronik ortamda iptal edebilirsiniz. Bknzİşe giriş bildirgesi iptali

Özetleyecek olursak;

18.09 tarihinde işçi işbaşı yapması gereken işçi için doğal olarak 17.09 tarihinde işe giriş bildirgesi verdiniz ama işçi işbaşı yapması gereken tarihte işe gelmedi. Siz işçinin iş başı yapacağı ama yapmadığı tarih olan 18.09 saat 23:59’a kadar,  işe giriş bildirgesini elektronik ortamdan hiç bir cezai durum ile karşılaşmadan iptal edebilirsiniz.

Ayrıca konu ile ilgilinizi çekeceğini düşündüğümüz bazı başlıkları aşağıdan takip edebilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi iptal süresi
classic.svg?mailpoet version=3.77 - İşe giriş bildirgesi iptal süresi

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

Cevap