noyorumlar

İşçilerin aldığı raporlar mail adresinize gelsin

Bilindiği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, 01.11.2010 tarihinden itibaren e-rapor uygulamasına geçildi ve 01.11.2010 tarihi itibariyle MEDULA sistemini kullanan tüm sağlık hizmeti sunucularının E-Rapor uygulamasını kullanmak zorunda.

İşçilerin sağlık kurumlarından almış olduğu e-rapor hastane yetkilileri tarafından elektronik ortamda sisteme girildikten sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu işverenden onay beklemektedir.

Genellikle kontrolü çok basit olsa da, fazla personel çalıştıran iş yerlerinde biraz sıkıntılar yaşanmakta.

Kimi hastaneler problem yaşanmaması adına, E-raporun yanında, kişilere kağıt ortamında da rapor düzenleyip veriyor ama zaman zaman ” biz artık kağıt ortamında rapor düzenlemiyoruz, işveren sistem de raporunuzu görebilecek.” deyip işçileri geri döndürenler de mevcut.

Peki işçilerinin aldığı istirahatlarden işverenlerin nasıl haberleri olacak?

Bunun için iki seçeneğiniz mevcut;

  • İşletme içerisinde işçileriniz ile iletişiminiz çok kuvvetli olacak ve işçileriniz herhangi bir rapor/istirahat durumlarında size beyan da bulunacak,
  • Elektronik ortam da sisteme iletişim bilgilerinizi gireceksiniz ve işçileriniz tarafından alınmış olan rapor/istirahat bilgilerini onların size beyan etmesine gerek kalmadan görebileceksiniz.

İlk seçeneğin zaten olması gerektiğini ama gene de kontrolün işverende olması adına biz direk ikinci seçeneğe yoğunlaşalım.

İşçilerin almış olduğu istirahatlarden, işverenin nasıl haberi olacak? İşveren işçisinin ne kadar rapor sadece işçisinden mi öğrenebilir? 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu problemi ortadan kaldırmak adına uyguladığı bir yöntem var ama çoğu işverenin bu yöntemi kullanmadığını bu nedenle de bir takım problemler yaşadığına şahit olduk. O nedenle bugün sizlerle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sistemine ” işveren iletişim bilgileri “ nin nasıl girileceğini göstereceğiz.

İlk önce her zaman olduğu gibi sgk.gov.tr adresine giriş yapıyoruz ve ardından;

  • E-SGK
  • Diğer Uygulamalar
  • Çalışamadığına Dair Bildirim Girişi

Menülerini tıklıyoruz.

Ardından karşımıza gelen ekran da, her zaman kullandığımız işveren kullanıcı kodu ve şifremizi girerek sisteme giriş yapıyoruz.

rapor - İşçilerin aldığı raporlar mail adresinize gelsin

işveren iletişim bilgileri

 

Kullanıcı kodu ve şifre ile sisteme giriş yaptığımız zaman yukarıda ki ekran ile karşılaşacağız. Bu ekranda sol tarafta işaretlemiş olan ” işveren iletişim bilgileri ” menüsüne giriş yapıyoruz.

rapor 1 - İşçilerin aldığı raporlar mail adresinize gelsin

İşveren iletişim bilgileri

 

” İşveren iletişim bilgileri ” menüsüne giriş yaptıktan sonra yukarıda ki ekran ile karşılaşacağız. Bu ekranda ” Mevcut işveren iletişim bilgileri ” bölümünde E-posta ve Cep telefonu bölümünde herhangi bir bilgi yazmıyorsa, hemen aşağısında ki ” iletişim bilgilerini güncelleme ” bölümünden E-posta hesabımızı ve cep telefonumuzu yazabiliriz.

Gerekli bilgileri yazıp kaydet butonunu tıkladıktan sonra, sistem gerekli güncellemeleri yaparak iletişim bilgilerinizi sistemine kaydedecek ve bundan sonra iş yeriniz de çalıştırdığınız işçilerinizin sağlık kurumlarından almış olduğu rapor/istirahat durumlarında E-ödenek sisteminden tarafınıza bilgilendirme maili gelecek ve bu sayede iletişimsizlikten kaynaklanan bir hata ya da rapor girişinin sisteme girilmemesi gibi problemlerin önüne geçmiş olacaksınız..

 

Cevap yok

Cevap