İmza Sirküsü nedir? Nasıl temin edilir?

İmza Sirküsü nedir? Nasıl temin edilir?

Resmi daire ya da ticari bir kuruluşta imza atmaya yetkili olan kişilerin imza örneklerinin öncelik sırasına göre hazırlandığı belgeye imza sirküsü denilmektedir. Günümüzde imza sirküleri resmi kurumlara şirketler adına gönderilecek olan evraklarda olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

İmza sirküleri içerisindeki a grubu imzalar firmaların yönetim kurulu başkanı ile yönetim kurulu üyelerin yan yana atılan üçer adet imzaları, b grubu imzalar firmaların üst yöneticilerinin imzaları, c grubu imzalar ise ağırlıklı olarak şef statüsü taşıyan elemanların imzaları kapsamaktadır.

Yalnızca firmalara özel olarak hazırlanan bu belgeler ile firma bünyesindeki kişiler, yapılacak işlemleri resmi olarak sorunsuzca gerçekleştirebilirler.

Bir firma için imza sirküsü hazırlanmak istendiği zaman öncelikli olarak bazı belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bunların başında vergi levhası geliyor. Ardından firmanın kayıtlı olduğu ticaret sicil gazetesi ile imza sirkülerinin çıkartılacağı kişilerin nüfus cüzdanları da yine imza sirküsü için notere iletmesi gerekmektedir. Burada yer alan bilgilerin eksiksiz bir şekilde hazırlanmasının ardından herhangi bir notere gidilmesi sonrasında çok kısa bir süre içerisinde noter imza sirküsünü hazırlayacaktır. Hazırlanacak imza sirküsü arkasına ise T.C. kimlik fotokopileri ile ticaret sicil gazetesinin fotokopisi eklenecektir. Bunun sonrasında ise kişilerden üç tane imza atması istenecektir. İmza sirkülerinin hazırlanmasının sonrasında ise bunun bir örneği noterde kalırken diğeri kişiye verilecektir.

Noterlerden alınacak olan imza sirküsü, pek çok farklı yerde kullanılmaktadır. Ancak bu kullanım esnasında her seferinde imza sirküsünün aslını kullanmak ciddi anlamda masraf olması anlamına gelecektir. Bunun yerine sirkülerin fotokopilerinin kullanılması yeterli olacaktır. Ancak bazı durumlarda karşı taraftaki kişiler ya da firmalar, sirkünün aslını görmek isteyebilir. Böylesi durumlar karşılaşıldığı zaman işlerin aksamasını engellemek adına kişiler fotokopileri karşı tarafa verdikleri zaman her ihtimale karşılık mutlaka yanında imza sirkülerinin orijinallerini bulundurmalıdır. Böylece olası problemler de orijinalini görevli kişilere göstererek sorunu çözmüş olurlar. Sirkülerin kullanımı ile alakalı ise insanlar isteklerini kolaylıkla noterde belirleyebiliyorlar. Yani imza sirküsünde tamamlanacak olan işler için insanlar diledikleri gibi imza sirküsü hazırlatabilirler.

İmza Sirküsü için gerekli evraklar nelerdir?

İmza Sirküleri çıkarmak için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Şirketin kayıtlı olduğu ticaret sicil gazetesi
  • Vergi Levhası
  • İmza sirküleri çıkaracak kişinin nüfus cüzdanı

Yukarıda belirtilen belgeler ile beraber arzu ettiğiniz bir Noter’e gidip, işlemlerinizi kısa sürede halledebilirsiniz.

 

 

Cevap