Gönderilen xml dosya içerisinden onaylı/hatalı belgeler çıkarılmıştır

Gönderilen xml dosya içerisinden onaylı/hatalı belgeler çıkarılmıştır ne demektir?

Soru: Merhaba, yeni işe başladım haziran ayının SGK primlerini elektronik ortamda vermeye çalışıyorum fakat bir türlü beceremedim. Sürekli ” gereksiz kanun maddeleri dosyadan çıkarılmıştır. ” uyarısı alıyorum ve işlem yapamıyorum. Çok acil bana geri dönüş yapabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

19.07.2016 tarihinde bize bu soruyu yönelten okurumuz ile irtibata geçilmiş ve sorunu ortadan kaldırılmıştır. Bu yazımızda aynı problem ile karşılaşabilecek, bu işe yeni başlayan ve çözümünü bulamayan okurlarımıza yardımcı olmak için detaylı bir şekilde konuyu anlatmaya gayret edeceğiz.

Okurumuzun yapmış olduğu hatayı aşağıdaki ekran resminde görebilirsiniz.

e bildirgee - Gönderilen xml dosya içerisinden onaylı/hatalı belgeler çıkarılmıştır

e-bildirge

 

Okurumuz, ile irtibata geçtiğimiz de  firmalarında 02 yani Sosyal Güvenlik Destek Primi‘ ne tabii olarak görev yapan çalışanlarının sigorta bildirimini yaparken yukarıda ki hatayı aldığını farkettik.

Sosyal Güvenlik Destek Primi’ne tabii olarak görev yapanlar, yani emekliler için işletmelerin 5510 Sayılı Kanun’dan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işverenlere sağlamış olduğu yüzde beşlik indirimden faydalanmaları söz konusu değildir.

XML formatında hazırlanmış olan dosyada da kanun kodu bölümüne 5510 sayılı kanun maddesi beyan edildiği için, sistem otomatikman kendisine, ” gönderilen xml dosyası içerisinden geçersiz kanunu olan belgeler çıkarılmıştır. ” uyarını vermektedir.

Bu sorunu yaşamamak adına, firmanızda görev yapan emeklilerin sigorta primlerini, Sosyal Güvenlik Primi olarak ödeyeceğinizi ve işletmenizin 5510 Sayılı Kanunu’nun uygulamış olduğu yüzde beşlik indirimden emekliler nazarında faydalanamayacağını unutmamanız gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Destek Primine tabii olarak firmanızda görev yapan işçilerin XML dosyalarında herhangi bir kanun maddesini beyan etmemeniz, kanun maddesi bölümü boş bırakmanız gerekmektedir. Aksi halde sürekli bu hatayı alır ve bildirgeleri sisteme veremezsiniz.

Gönderilen xml dosya içerisinden onaylı/hatalı belgeler çıkarılmıştır

3 Yorumlar

  1. tülay hüsünbeyi
    • admin
  2. Mustafa

Cevap