Geriye dönük işten çıkış bildirgesi verilebilir mi?

soru işareti 1517251245 1024x419 - Geriye dönük işten çıkış bildirgesi verilebilir mi?

Geriye dönük işten çıkış bildirgesi verilebilir mi?

 

Geriye dönük işten çıkış bildirgesi verilebilir mi?

Soru: Merhaba, bir çalışanımız vardı kendisi 07.01.2018 tarihinde iş yerimizden ayrıldı fakat biz bu kişi ile ilgili işten çıkış bildirgesini vermeyi unutmuşuz. Bu işlemi nasıl düzeltebiliriz? İşten çıkış bildirgesini elden mi vereceğiz yoksa gene elektronik ortamda mı? Geriye dönük işten çıkış bildirgesi verilebilir mi? Bu durum bizi idari para cezası ile baş başa bırakır mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Cevap:

Merhaba,

Bizim mesleğin detaylarından bir tanesi de yapılan tüm işlemlerin belirli bir tarih aralığına bağlı olmasıdır. İşten çıkış bildirgeleride bunlardan bir tanesi. İşverenler iş akdi feshedilen çalışanları ile ilgili işten çıkış bildirgelerini on gün içerisinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu‘na bildirmek ile yükümlüdür.

10 günlük süre geçilir ise idari para cezası ile karşılaşırsınız.

Normal şartlar da işten çıkış bildirgesini yasal 10 günlük süre içerisinde elektronik ortamda kuruma iletmezseniz, unuttuğunuz her sigortalı adına, asgari ücretin 1/10’u oranında idari para cezası ile karşılaşırsınız. Yasal süresinden 30 gün içinde verilirse ve ceza ödenirse bunun 1/4’ü, tebliğ edildikten sonra dava açılmadan ödenirse de bunun 3/4’ü. tutarında ceza ödemeniz gerekecektir.

SGK kağıt ortamında verilen işten çıkış bildirgesini kabul etmez.

Geriye dönük unutmuş olduğunuz işten çıkış bildigesi ile ilgili bildirimi kağıt ortamında yapmanız ne yazık ki şuan mümkün değil. Bildirimi her zaman ki gibi E-SGK kanalı ile elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmek ile yükümlüsünüz.

Bu konu ile ilgili işten çıkış bildirgesini yasal süre içerisinde vermek zorundasınız başlıklı yazımızı okuyabilir ve daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Geriye dönük işten çıkış bildirgesi verilebilir mi
round black.svg?mailpoet version=3.74 - Geriye dönük işten çıkış bildirgesi verilebilir mi?
mailbox@3x - Geriye dönük işten çıkış bildirgesi verilebilir mi?

Hey merhaba 1f44b - Geriye dönük işten çıkış bildirgesi verilebilir mi?

Her hafta, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Cevap