noyorumlar

SGK çeyiz parası nedir? SGK evlenme ödeneği ne kadardır?

evlilik 1517138659 1024x682 - SGK çeyiz parası nedir? SGK evlenme ödeneği ne kadardır?

SGK çeyiz parası nedir SGK evlenme ödeneği ne kadardır

 

SGK çeyiz parası nedir? SGK evlenme ödeneği ne kadardır?

Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağkur ya da Emekli sandığından emekli olan ancak vefat eden kişinin kızları yetim aylığı alabiliyor. Yetim aylığı alırken evlenen kızlar ayrıca çeyiz parası yani evlenme aylığına da sahip olabiliyor. Genellikle insanlar bu tarz bir haktan haberdar olmadıkları için bu paralar unutulanlar arasına katılıyor.

SGK çeyiz yardımını kimler alabilir, şartları nelerdir?

SGK,  Bağkur ya da Emekli sandığı ve diğer kapsamlarda gelir ya da aylık alırken vefat eden kişinin evlenen kız çocukları Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu çeyiz parasından faydalanabilirler. Bu yardımdan faydalanabilmek için, resmi nikah işlemlerinin tamamlanması ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması yeterlidir.

  • Çeyiz parası yani evlenme ödeneği alabilmek için sosyal Güvenlik Kurumu’ndan talepte bulunan kız çocuğunun anne ya da babasının vefat etmesinden dolayı yetim aylığı alması gerekmektedir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu‘ndan talepte bulunan kız çocuğu, evlendiği tarihte yetim aylığı alması gerekmektedir. Durdurulmuş yetim aylığından sonra evlenip başvuru yapan kız çocuklarının talepleri olumsuz sonuçlanacaktır.
  • Dul olan ve yetim aylığı alanlar, tekrar evlenmeleri durumunda çeyiz parasından yararlanamazlar.
  • Çeyiz parası otomatik ödenen bir tutar değildir. Başvuru yapılmadığı taktirde kişiye herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Çeyiz parası yani evlenme yardımından faydalanmak isteyen kız çocukları ikamet ettikleri bölge de bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvuru için hangi evraklar gereklidir?

Sosyal Güvenlik Kurumu‘na yapılacak başvuru için bir dilekçe yazmanız yeterli olacaktır. Dilekçeyi yazdıktan sonra, teslim esnasında T.C. kimlik numaranızın yazdığı bir kimlik  belgenizin ve evlilik cüzdanınızın fotokopisini de vermeyi unutmayın.

Ne kadar çeyiz yardımı alabilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetim maaşı almakta olan kız çocuklarına evlenmeleri halinde verilen çeyiz parası son alınan aylık maaşın 24. Katıdır.Yani 2 yıla ait olan yetim maaşı evlenen kız çocuklarına toplu olarak verilir ve evlendikten sonra yetim maaşları kesilir. Resmi nikah tarihinde almış olduğunuz yetim aylığının 24 katı çeyiz parası tek seferde toplu olarak tarafınıza ödenecektir. Farzedelim ki şuan 800,00 TL yetim aylığı alıyorsunuz ve evlendiniz. Başvuru yaptığınız taktirde 800,00*24=19.200 TL yetim aylığı alabileceksiniz.

Olası bir boşanma durumunda tekrardan yetim aylığına başvuruda bulunabilir miyim?

Evlenen kız çocuğu çeyiz parası aldıysa ve 2 yıl dolmadan boşanır yada eşi vefat ederse aldığı çeyiz parasına istinaden 2 yılı doldurana kadar kendisine yetim aylığı ödenmeyecektir. 2 yıl dolduktan sonra yeniden evlenme durumu söz konusu değil ise, başvuru yaptığı taktirde kendisine yetim aylığı tekrardan bağlanacaktır.bayan yeniden evlenmediyse yetim maaşı almaya devam edebilir.

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 37. maddesi’nde konu ile ilgili;

Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır.

Evlenme ödeneği verilmesi halinde, diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren 34 üncü maddeye göre yeniden belirlenir.

İfadelerine yer verilmiştir.

 

SGK çeyiz parası nedir SGK evlenme ödeneği ne kadardır

Cevap