Geriye dönük işsizlik maaşı alınabilir mi?

para 1499532712 300x200 - Geriye dönük işsizlik maaşı alınabilir mi?

Geriye dönük işsizlik maaşı alınabilir mi

 

Geriye dönük işsizlik maaşı alınabilir mi?

Soru: Merhaba, benim eşim 2015 yılında haksız bir şekilde işten çıkardılar. Biz karşı dava açtık ve davayı kazanmak üzereyiz. Ben bir şey merak ediyorum. Eşim o tarihten bu yana çalışmıyor, mahkeme sonuçlandıktan sonra eşim o dönemde haksız çıkıştan dolayı faydalanamadığı işsizlik maaşından da faydalanabilir mi? Geriye dönük işsizlik maaşı alınabilir mi? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

İşkur Müdürlüğü’nün, sadece işverenin kararı ile ilgilenirim gerisi beni bağlamaz deme şansı bulunmamaktadır. Elbette mevcut yargıtay kararlarına riayet etmek zorundadır. Zaten bu zamana kadar bu tarz durumlar da bu uygulamanın dışına çıktığına şahit olmadık.

Eşiniz tüm hukuki işlemleri tamamladıktan sonra işsizlik maaşı için İşkur’a başvuruda bulunursa geriye dönük işsizlik maaşından faydalanabilir. Burada dikkat etmeniz gereken husus, davanızın temyize gidip gitmediğinden emin olmanız ile alakalıdır. İlgili mahkemenin kararından sonra, karşı taraf, davanın daha yetkili bir merci olan Yargıtay tarafından incelenmesi ve son kararın alınmasını talep edebilir. İşkur‘da doğal olarak mahkeme kararını dikkate almaz, Yargıtay’ın kararını bekler. Siz mahkeme kararından sonra karşı tarafın davayı temyize götürüp götürmediğine emin olun. Dava temyize gittiyse şayet, işsizlik maaşı başvurusu için davanın sonuçlanmasını bekleyin.

Bir ay içerisinde başvurmak zorundasınız.

Karşı tarafın davayı temyiz etmesinden sonra, dava dosyasını inceleyen yargıtay sizi tekrardan haklı bularak davanızı sonlandırdığını size bir tebligat ile bildirimde bulunur. Bu bildirim size ulaştıktan otuz gün içerisinde siz de işsizlik maaşından faydalanmak için İşkur Müdürlüğü‘ne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer bu bir aylık süreyi geçirirseniz işsizlik maaşı hakkınızı kaybetmiş olursunuz.

İşsizlik maaşını toplu olarak mı alacağım?

Normal şartlarda işsizlik maaşı hak ediş sürelerine göre, aylara bölünerek ilgili kişilere ödenir. Fakat geriye dönük işsizlik maaşları tek seferde ve toplu olarak ödenmektedir.

Geriye dönük işsizlik maaşını faizi ile alabilir miyim?

Geriye dönük işsizlik maaşında herhangi bir faiz işletilme durumu söz konusu değildir. O dönem ki hak edişiniz üzerinden ödenekten faydalandırılacaksınız.

İşsizlik maaşı alırken sağlıktan yararlanabilir miyim?

Geriye dönük işsizlik maaşı alınabilir mi?

4 Yorumlar

    • admin
  1. BURAK AYTAÇ
    • admin

Cevap