Emekliye promosyon ödemesi başlıyor

emekli 1486100500 300x200 - Emekliye promosyon ödemesi başlıyor

Emekliye promosyon ödemesi başlıyor

Emekliye promosyon ödemelerinin ne zaman yapılacağı belli oldu. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, “İnşallah mart ayında alacaklar” dedi. Yaklaşık 12 milyon emekliye tek seferlik ödeme yapılacak. Kamu bankalarının 300-450 lira arasında verdiği promosyon tutarı özel bankalarla birlikte 600 lirayı aşacak. İşte emekliye promosyon uygulamasında bilmeniz gerekenler.

 

Promosyonun ilk ödemeleri mart ayında

Promosyon sürecine sadece kamu bankaları değil diğer bankalarda katılacak. Gelecek günlerde diğer bankalar ile promosyon anlaşması yapılacak. İlk ödeme Mart ayında gerçekleşecek. Yaklaşık 12 milyon emeklinin promosyon ödemeleri Mart, Nisan, Mayıs ayı arasında yatmış olacak.

Banka emekliye 3 yıl için;

  • Maaşı bin liranın altında olanlara 300 lira,
  • Maaşı bin ile 2 bin lira arasında olanlara 375 lira,
  • Maaşı 2 bin liranın üzerinde olanlara ise 450 lira,

Promosyon ödemesi yapacak.

Bankalar belirtilen rakamlarının altına inemeyecek. 

Bankalar tarafından tahahhüt edilen rakamlar emeklilere kesinlikle ödenecek. Bankaların herhangi bir sebepten ötürü emeklilere tahahhüt ettiği rakamlardan daha az ödeme yapması söz konusu olmayacaktır. Emekliler maaşlarına göre belirlenen promosyon tutarlarını tam ve eksiksiz bir şekilde ilgili bankalardan tahsil edecektir.
Promosyon alacağı bankayı emekli belirleyecek

Emekli en fazla promosyonu hangi banka verirse onu seçme hakkına sahip olacak. Ülkemizde mevcut emeklilerin 7.5 milyonu maaşını kamu bankalarından alıyor. Diğer kalan kesim ise PTT veya özel bankaları tercih ediyor. Kamu bankalarında en büyük emekliye hizmet veren banka Ziraat Bankası olarak dikkat çekiyor.

Şuanda sadece Ziraat bankası ile sözleşme imzalanmış durumda kalan 2 kamu bankası ile de gelecek günlerde kesin bir şekilde sözleşmeler imzalanacak. Ancak özel bankalar promosyon ödemeleri için SGK ile anlaşmak isterse bu yönde başvuru yapan bankalar ile anlaşma yoluna gidecek.

Emekli için ne kadar çok banka olursa o kadar iyi olacak. Emekli en yüksek promosyonu veren bankayı seçebilecek.

Uygulamadan ne kadar emekli yararlanabilecek?

Uygulamadan yaklaşık 12 milyon emekli yararlanabilecek. Emeklilerin 8.5 milyonu yani yaklaşık yüzde 75’i 1,000-2,000 TL aralığında, yaklaşık yüzde 6.5’i 2,000 TL üzerinde, yaklaşık yüzde 20’si 1,000 TL altında emekli maaşı alıyor.

Uygulamadan yararlanmak için gerekli şartlar nelerdir?

Promosyon uygulamasından tüm emekliler faydalanabilecek. Bunun için gerekli tek şart, emekli maaşlarını aldıkları banka hesaplarının promosyon ödemelerin başladığı tarihten itibaren başka bir banka ile değiştirmemesi gerekmektedir. Yani kısacası emekli promosyon ödemesinden faydalanabilmek için, emekli aylığı aldığı bankayı üç yıl boyunca değiştirmeyecek.

Emekliye promosyon ödemesi başlıyor

Cevap

*