Emanete alınan rapor parası ne demektir?

gif,GIF89a%01%00%01%00%80%00%00%00%00%00%FF%FF%FF%21%F9%04%01%00%00%00%00%2C%00%00%00%00%01%00%01%00%00%02%01D%00%3B - Emanete alınan rapor parası ne demektir?

Emanete alınan rapor parası ne demektir

 

Emanete alınan rapor parası ne demektir? 

Soru: Merhaba, Şubat ve Mart aylarında istirahatliyim. İşverenim raporlarımın girişlerini yapmış. E-devlet üzerinden kontrollerini gerçekleştiriyorum fakat rahatsızlığımdan ötürü bankaya gidip paramı alamadım. Bugün kontrol ettiğimde, rapor paramın emanete alındığının uyarısını aldım. Emanete alınan rapor parası ne demektir? Ben paramı alabilecek miyim? Emanete alınan rapor parasını almak için nasıl bir yol izlemeliyim? Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Cevap:

Merhabalar,

Korkulacak bir durum söz konusu değil.

Geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) hak sahibi çalışanların, aldıkları raporu sağlık kuruluşları SGK ya bildirirler. Sağlık Hizmeti Sunucularından alınan raporun işleme konulabilmesi için aynı zamanda hak sahibinin işyerinin raporu onaylayarak SGK ya bildirmesi gerekmektedir.

Özel hastaneden alınan rapor geçerli midir?

Sağlık Hizmeti Sunucusunun raporu verip internet üzerinden SGK ya bilgi vermesi sonucu ödenek çıkmakta olup işverenin gerekli bildirimlerinin yapmaması da ödeneğin çıkmasına rağmen hak sahibinin hesabında görünmemesine yol açar. Bu durumda ödenek Kurum emanetindedir. İşveren gerekli işlemleri tamamladıktan sonra emanetteki ödenek hak sahibinin hesabına yatırılmaktadır.

Emanete alınan parayı alabilmek için iki yol var.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile irtibata geçerek emanete alınan istirahat ödeneğinizin tarafınıza tekrardan aktarımını sağlayabilirsiniz. Takip eden ayın 8-14 ü arasını beklerseniz sistem tarafından ödemeniz Ziraat Bankası’na yeniden gönderilir ve herhangi bir Ziraat Bankası Şubesinden ödemenizi alabilirsiniz.

SGK ödemeleri artık PTT’den yapacak

İkinci yol ise SGK ödeme sistemine banka hesabınızı tanımlayabilirsiniz. Bu durumda rapor paranız banka hesabınıza geçer. Ayın 8-14 arasını beklemek zorunda olmadan banka kartınız ile ATM’den çekebilirsiniz.

PTT rapor parası ne zaman yatıyor?

Bir günlük raporlar da maaş kesintisi olur mu?

Konuyu özetlememiz gerekir ise;

Sizin Şubat ayında hak kazandığınız istirahat ödeneğiniz, Ziraat Bankası’na ulaştırılmış. Fakat siz rahatsızlığınızdan ötürü bankaya gidemediğiniz için, Mart ayının 8’i ile 14’ü arasında yapılan istirahat ödemesini tahsil edemediniz. Hakkınız kaybolmadı. İstirahat ödeneğiniz Sosyal Güvenlik Kurumu’nun teminatı altındadır. Bir sonraki ay yani Nisan ayının 8’i ile 14’ü arasında Ziraat bankasına giderek ödeneğinizi tahsil edebilirsiniz.

Eğer bu işlemler ile muhattab olmak istemiyorsanız, E-devlet aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kurumu‘nın ödeme sistemine banka hesabınızı tanımlayabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir şekilde prosedüre takılma şansınız ortadan kalmış olur ve dilediğiniz zaman banka kartınız aracılığıyla istirahat ödeneğinizi bankamatiklerden çekebilirsiniz.

ÖNEMLİ

Rapor paraları artık PTT’de

 

Emanete alınan rapor parası ne demektir?

 

classic.svg?mailpoet version=3.77 - Emanete alınan rapor parası ne demektir?

Abonelik!

+2000 abone arasına katılın. İlk sizin haberiniz olsun.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğimize söz veriyoruz. Daha fazla bilgi için gizlilik politikamıza göz atın.

Cevap