noyorumlar

E-bildirge ile nace kodu değişikliği yapabilirsiniz

E-bildirge ile nace kodu değişikliği yapabilirsiniz

Soru:  Merhaba, iş yerimizinin nace kodunun yaptığımız iş ile ilgisi olmadığını farkettik ve bu konuda değişiklik yapmak istiyoruz. Bizim iş yerimiz çok tehlikeli sınıfta, ama nace kodumuz tehlikeli sınıfta yer alıyor. Bu problem olur mu? Ayrıca Nace kodu değişikliği için ne yapmamız gerekmekte? Teşekkür ederim.

Cevap:

Merhabalar,

İş yerinizin nace kodunda değişiklik yapmak için eskiden bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurmanız gerekmekteydi. Şimdi ise artık elektronik ortamda E-bildirge kanalıyla değişiklik talebin de bulunabilirsiniz. Yapmış olduğunuz başvuru sonrasında ( gerekirse ) ilgili kurumdan görevli memur işletmenize gelip gerekli incelemeleri yaparak değişiklik işlemlerinizi tamamlayacaktır.

Nace kodu değişik talebiniz için;

sgk.gov.tr adresine giriş yapıyoruz ardından;

  • E-SGK,
  • İşveren,

Bölümüne giriş yapıyoruz ve sonrasında E-Bildirge menüsünü tıklıyoruz.

Ardından E-bildirge ekranında her zaman olduğu gibi kullanıcı adımızı, iş yeri ve sistem şifremizi güvenlik kodu ile beraber doğru bir şekilde girdikten sonra sisteme giriş yapıyoruz.

nace - E-bildirge ile nace kodu değişikliği yapabilirsiniz

E-bildirge ile nace kodu değişikliği

 

Sisteme giriş yaptıktan sonra yukarıda ki ekran görüntüsünde de göreceğiniz gibi ” iş yeri yeni NACE kodu talep sistemi ” bölümünü tıklıyoruz.

nace 1 - E-bildirge ile nace kodu değişikliği yapabilirsiniz

E-bildirge ile nace kodu değişikliği

 

İş yeri yeni NACE talep sistemi bölümünü tıkladıktan sonra yukarıda ki ekran görüntüsü ile karşılacaksınız.

Bu bölümde tekrardan;

  • Kullanıcı adınızı,
  • Sistem şifrenizi,
  • İş yeri şifrenizi,

Yazıp talep bilginizi ilgili Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne iletebilirsiniz. Siz gerekli işlemleri tamamladıktan sonra, ilgili kurum ünitesi duruma göre ya doğrudan, ya da Sosyal Güvenlik Denetmeni tarafından yapılacak incelemenin sonucuna göre iş yerinizin iş kolu kodunu değiştirerek doğru iş kolu kodunu verip işlemlerinizi tamamlayacaktır.

İş kolları on iki tehlike sınıfına ayrılmış olup bu sınıfların normal prim oranları, en düşük haddi % 1, en yüksek haddi % 6,5 olarak belirlenmiştir.
Bir işin normal yüzdelik prim oranı, dahil olduğu tehlike sınıfının 2’ye bölümü sonucunda bulunacak rakama, 0,5 değerinin eklenmesi suretiyle bulunur.

Siz normalde işlemlerinizi ” çok tehlikeli ” olarak yapmanız gerekirken, ” tehlikeli ” olarak yaptığınız için karşınıza geçmişe dönük prim borcu çıkabilir. Örnek vermek gerekirse, siz 5 senedir faaliyet gösteren bir firmasınız. Firmanız 5 senedir primlerinizi %5 üzerinden yatırması gerekmekteydi fakat nace kodunuzun hatalı olmasından dolayı siz %3 üzerinden yatırdınız. Bu durumdan dolayı Sosyal Güvenlik Müdürlüğü sizden aradaki %2’lik farkı iş yerinizden talep edecektir.

E-bildirge ile nace kodu değişikliği

 

Cevap