Doğum sonrası yıllık izin hakkı

bebek 1505803625 300x240 - Doğum sonrası yıllık izin hakkı

Doğum sonrası yıllık izin hakkı

 

Doğum sonrası yıllık izin hakkı

Soru: Merhaba, iş yerimizde 16 aydır çalışan bir işçimiz var. Bu arkadaşımız doğum yaptı ve ücretsiz izinler ile beraber yaklaşık 8 ay sonra iş başı yaptı. Şuan ki iş yerinde ki kıdemi tam 24 ay olmakta. Kendisi şuan bizden senelik izin istiyor. Biz bu arkadaşa izin vermek zorunda mıyız? Doğum nedeniyle işe gelemediği dönem, bu hesaba dahil edilir mi?  Konu ile ilgili geri dönüş yaparsanız sevinirim, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

4857 sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesine göre, kadın işçilerin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli izin hakları bulunmaktadır. 4857 Sayılı İş Kanunu’nun  55. maddesi uyarınca; bu süreler, yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi sayıldığından elde edilen yıllık ücretli izin hakkının kullanılmasına engel teşkil etmez.

Ayrıca, doğum yapan işçiye isteği halinde 16 haftalık ücretli izin hakkının dolmasından itibaren 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilmektedir; Fakat söz konusu 6 aylık ücretsiz izin yıllık ücretli izin hakkının hesabına dahil edilmez.

İşçi arkadaşın senelik izin hakkı bulunmamaktadır.

Yukarıda ki hesaba göre ve sizin verdiğiniz zaman dilimlerini dikkate aldığımızda şuan için mevcut işçinin ücretli senelik izin hakkı bulunmamaktadır. Fakat bu durumda işçinize izin verip vermeme konusunda son karar sizindir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak için hak edilmeyen senelik izin başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğum sonrası yıllık izin hakkı

 

Cevap