noyorumlar

Çeyiz parası yardımı nedir?

evlilik 1569561824 300x199 - Çeyiz parası yardımı nedir?

Çeyiz parası yardımı nedir

Evlilik kararı alan çiftlere devlet tarafından yapılan yardıma çeyiz parası adı verilmektedir. Yetim aylığından faydalanan kişilerin maaşı tek kişi olarak alıyor olmaları çeyiz parası desteğinden faydalanabilmektedir. Bu yardım sadece kız çocuklarına yapılıyor. Çeyiz parası neden veriliyor diye düşünüyorsanız ekonominin sürekli olarak kötüye gitmesi sebebi ile evlilik masraflarının arttığı bu dönemlerde evlenen çiftlerin yükünü az da olsa hafifletmektir.

Türkiye Cumhuriyeti olarak genç nüfusun evlilik oranının artmasına destek vermek amacıyla sadece çeyiz parası değil, süt yardımı ve çocuk yardımı gibi destekler sunmaktadır. Bu sayede genç yaşta evliliğin önü açılarak nüfus olarak genişlemeler yaşanmaktadır. Devlet tarafından yapılan bu yardımların herhangi bir geri ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Çeyiz parası  ve süt yardımı bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır. Çocuk yardımı ise devletimizin kanunlar çerçevesinde belirttiği şartlara uyan kişilere sürekli olarak yapılmaktadır. Çeyiz parası konusuna biraz daha açıklık getirerek detaylı bir şekilde bu konuda bilgi sahibi olmanız için bilgilendirmelerimize devam edelim.

Çeyiz Parası Nedir?

Evlenme kararı almış olan çiftlerden kız tarafının anne babasını kaybetmiş olması şartı ile devletten evlilik yardımı adı altında aldığı miktara denilir. Çeyiz parası nedir diye soracak olursanız bu konuyu biraz daha detaylandıralım.

Kız çocuklarının ailelerinin olmaması sebebiyle kurdukları evlilik hayallerinin bir anda yok olmaması için onlara verilen desteğe deniliyor. Bu maddi destek ile düğün masraflarını bir nebzede olsa hafifletirken hayallerine de kavuşmuş oluyorlar. Çeyiz parası 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile onaylanmıştır. Kanunda bu yardım ile şu ifadeler yer almaktadır; Evlilik kararı alan kız çocuklarının tahsil etmekte oldukları aylıkların kesilmesi sebebiyle evlilik kararı aldıklarında daha önce almakta oldukları aylığın 2 yıllık tutarının hesaplanarak toplu bir şekilde ödeme olarak tahsil ederler. Çeyiz yardımı alırken ölüm aylığı almak konusunda hak kazanmaları durumunda aylığı düzenli bir şekilde tahsil etmeye devam edebilecekler. Kız çocukları çeyiz parası talebinde bulunmak için “Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü” ve “ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne” başvuru yapabilirler.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim maaşını Bağ – Kur ya da SGK üzerinden alıyorsanız ikametinizin bulunduğu ilçede ki Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer emekli sandığı üzerinden yetim aylığı tahsil ediyorsanız “Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına” çeyiz parası başvurusunu yapmanız gerekmektedir.

Başvuru Dilekçemi Nereye Göndermeliyim?

Çeyiz parası dilekçesini doldurarak “Milli Müdafaa Caddesi, No:24 06643 Bakanlıklar/Ankara” adresine postalamanız gerekmektedir.

Çeyiz Parasını Nasıl Alırım?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maaş veya aylık alan kız çocukları evlenme kararı almasının ardından maaşlarının kesilmesi ile çeyiz parası almaya hak kazanabiliyorlar. Taleplerinizi belirtilen adrese gönderdikten sonra aldığınız aylığa ait son 2 yıllık miktarı toplu bir şekilde geri ödemesiz olarak tahsil edebilirsiniz. Çeyiz parası almanın şartları konusuna geldiğimizde ise olmazsa olmaz bir şart Yetim aylığı alıyor olmanızdır. Kendi gelirini çalışarak kazanan kız çocukları yetim aylığından faydalanamadığı gibi çeyiz parasından da faydalanamayacaktır.

Çeyiz parasından herkes kolay kolay faydalanamamaktadır. Her devlet desteğini almak için hak kazanmanın şartları olduğu gibi bu durum içinde aynı şeyler geçerlidir. Bu konuda en önemli şey bu haktan sadece kız çocuklarının yararlanabildiğidir.

  • Çeyiz parasını almanız için yetim maaşını muhakkak alıyor olmanız gerekmektedir.
  • Ölüm aylığı alınırken 18 yaşını doldurduktan sonra yapılan evlilik sayesinde çeyiz parasından faydalanabilirsiniz.

Çeyiz Parası Yardımı Ne Kadar Veriliyor?

Çeyiz parası yardımı ne kadar sorusunun cevabı oldukça basittir. Çeyiz parası hesaplamasını yapmak için öncelikle yetim aylığı alırken almış olduğunuz miktarın bilinmesi gerekmektedir. Bu miktarı 24 ay ile çarparak ne kadar ödeme alacağınızı bulabilirsiniz.

Örnekler ile açıklamak gerekirse, 2019 yılı güncel verilerine göre en düşük ölüm aylığı miktarı 353 Türk lirasıdır, en yüksek ölüm aylığı ödemesi ise 3.903 Türk lirasıdır. Hesaplamamızı yaparken en yüksek ölüm aylığı miktarını baz alırsak, 3.903 x 24 = 93.672 Türk lirası çıkacaktır. Yani alacağınız çeyiz parası tam olarak 93.672 Türk lirası olacaktır.

Çeyiz parası yardımı sonucunu öğrenmek isteyen çiftler, başvurularını doğru bir şekilde tamamlamalarının ardından e – devlet üzerinden başvuru sonucuna ulaşma imkanı bulabiliyorlar.

Cevap