Çay molası çalışma süresinden sayılır mı?

Çay molası çalışma süresinden sayılır mı?

Çay molası çalışma süresinden sayılır mı

 

Çay molası çalışma süresinden sayılır mı?

Soru: Merhaba, biz işletmemizde işçilerimize, her gün öğleden önce ve öğleden sonra 15’er dakikalık çay molası kullandırıyoruz. Son dönemler de çalışma saatleri ile çok fazla problem yaşıyoruz. Sabah 08:00 iş başı, akşam 18:00 paydos. acaba merak ediyorum, çay molası çalışma süresinden sayılır mı? Yardımlarınızı bekliyorum, iyi günler.

Cevap:

Merhabalar,

Çalışma süresi hesaplanırken ara dinlenmeleri hesaba katılmaz; ara dinlenmesi süreleri çalışma süresinden sayılmaz.

Sabah 08:00’de çalışmaya başlayan, saat 18:00’de çalışmayı bırakan ve gün içinde bir saat yemek molası ve iki kez on beşer dakika çay molası kullanan bir işçinin günlük çalışma süresi 10 saat değil, 8.5 saattir.

Konu ile ilgili 4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 68. Maddesi’nde aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir.

Ara dinlenmesi

Madde 68 – Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;

  • Dört saat veya daha kısa süreli işlerde on beş dakika,
  • Dört saatten fazla ve yedi buçuk saate kadar (yedi buçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,
  • Yedi buçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat,
  • Ara dinlenmesi verilir.

Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.

Ancak bu süreler, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabilir.

Dinlenmeler bir iş yerinde işçilere aynı veya değişik saatlerde kullandırılabilir.

Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz.

Ara dinlenmesi hangi saatler de olmalıdır?

Açıkçası iş kanununda bu konuyla ilgili bir düzenleme söz konusu değil. Bu durumu işçi ve işveren arasında yapılan iş sözleşmelerinde ya da toplu iş sözleşmelerinde daha net olarak belirlenebilir. Fakat bu konu ile ilgili örnek vermek gerekirse;

08:00 – 18:00 saatleri arasında çalışılan bir işletmede;

  • 10:00-10:15 saatleri arasında çay molası,
  • 12:00-13:00 saatleri arasında yemek ve istirahat molası,
  • 15:00-15:15 saatleri arasında çay molası,

verildiği taktirde günlük 8,5 saatlik resmi çalışma süresi elde edilebilir.

Çay molası çalışma süresinden sayılır mı?

 

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.