noyorumlar

Bir gün eksik prim işsizlik maaşınızı eksik almanıza sebep olur

hesap 1501222245 300x200 - Bir gün eksik prim işsizlik maaşınızı eksik almanıza sebep olur

Bir gün eksik prim işsizlik maaşınızı eksik almanıza sebep olur

 

Soru: Merhabalar, altı senedir sürekli çalıştığım iş yerinden haziran ayı itibariyle çıkarıldım. Son 120 gün primlerinde herhangi bir eksik yok. Ama ben 10 ay işsizlik maaşı bağlanmasını beklerken tarafıma 8 ay işsizlik maaşı bağlandı. Bunun nedenini sorduğumda yetkililer, 2016 mart ayında almış olduğum bir günlük istirahatin neden olduğunu söylediler. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Bir günlük istirahat yüzünden ben iki ay eksik maaş alacağım. Buna herhangi bir itiraz etme şansımız bulunuyor mu? Bu uygulama doğru mudur? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Cevap:

Merhabalar,

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2002’den bu yana yaklaşık 15 yıl geçti. bu süre zarfında işsizlik maaşı için başvuranlardan yaklaşık 1.7 milyonuna ret cevabı verildi. Koşullar daha sonra biraz yumuşatılsa da hala işsizlik maaşı alınmasının önünde ciddi engeller var.

İşten çıkarıldıktan sonra geriye doğru son üç yıl içerisinde 599 gün primi olan birisi işsizlik maaşından faydalanamıyor. İşe girdikten sonra, geriye doğru son üç yılda 600 gün primi olmasına rağmen, yeni işe girip,  119 gün primi olanlar işsizlik maaşından faydalanamıyor.

Fakat son 120 günde aktif olarak çalışıyor olmasına rağmen bir takım nedenlerden ötürü prim kesintisi yaşayan kişiler işsizlik maaşından faydalanabiliyor ama burada insanların gözünden kaçan bir konu var.

İşten çıkarılış tarihinizden itibaren son 120 günde; Hastalık, Ücretsiz izin,  Disiplin cezası, Gözaltına alınma, Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali, Kısmi istihdam, Grev, Lokavt, Genel hayatı etkileyen olaylar, Ekonomik kriz, Doğal afetler nedenleriyle herhangi bir prim kesintisi yaşarsanız, işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

Fakat, bu sizin işsizlik maaşından faydalanma sürenizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Bir gün eksik prim işsizlik maaşınızı eksik almanıza sebep olur

Bu konu ile ilgili örnek vermek gerekir ise;

Diyelim ki 5 senedir bir firmada çalışıyorsunuz, ve işten çıkarılış tarihinizden önceki son 120 günde bir gün istirahat aldınız.

Normal şartlarda işten çıkış tarihinizden önce ki son 120 günde prim kesintiniz olduğu için işsizlik maaşından faydalanamazsınız. Ama prim kesintisine sebep olan olay, istirahat olduğu için, işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz.

Burada ki bir günlük kesinti sizi son üç yılda ödenen prim sayınızı otomatikman 1079’a düşürüyor ve işsizlik maaşından 10 ay faydalanmanız gerekirken, 8 ay faydalanıyorsunuz.

Türkiye İş Kurumu, son 120 günde istirahat nedeniyle gerçekleşen prim kesintinizden ötürü, sizin işsizlik maaşı almanıza engel olmuyor, sadece prim kesintisi nedeniyle, hak ediş sürenizi kısaltıyor.

Ya da sizin başıza gelen olay gibi, son 120 günde değil değil de, 2016 yılında bir günlük istirahat nedeniyle kişi, işsizlik maaşından 10 ay değil, 8 ay faydalandırılır.

Uygulama da herhangi bir hata bulunmuyor ama şartlarının çok ağır olduğu konusunda sizinle hem fikiriz.

Bu neden ile 2016 yılında almış olduğunuz bir günlük istirahat size prim kesintisi olarak yansıdığı için, son üç yılda ki toplam prim sayınızı 1079’a düşürüyor.  Sistem de sizi 900 gün ve üzeri şartlardan işsizlik maaşından faydalanmanızı sağlıyor.

Rapor işsizlik maaşını etkiler mi?

 

 

 

Ücretsiz izin işsizlik maaşını etkiler mi?

 

Bir gün eksik prim işsizlik maaşınızı eksik almanıza sebep olur

 

Cevap