İşyerim Büyükşehir belediye sınırlarının dışına taşınıyor. Tazminat hakkım var mı?

İşyerim Büyükşehir belediye sınırlarının dışına taşınıyor. Tazminat hakkım var mı?

Soru: Merhaba, yaklaşık 8 senedir istanbul anadolu yakasında bir firmada görev yapmaktayım. İşimden ve işyerimden çok memnunum. Fakat iş yerimin bu sene sonu itibariyle Kocaeli’ne taşınacağını öğrendim. Bu neden ile kafamda bir takım soru işaretleri oluştu. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • İş yerim Kocaeli’ne taşınırsa ve bende gitmek istemezsem iş yerimden tazminatımı talep edebilir miyim? İşyeri taşınması tazminat hakkı verir mi?
  • İş yerim Kocaeli’ne taşınırsa ve bende kabul edip gidersem, iş yeri numarası filan değişeceği için geçmiş haklarımı kaybetme durumu ile karşılaşır mıyım?

Çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Birinci sorunuz ile ilgili daha önce İş yerinin taşınmasında kıdem tazminatı hakkı doğar mı? Başlıklı yazımız da bilgilendirme yapmıştık. İlgili yazımızı okuyarak bu sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Aynı işverene ait başka bir iş yerine geçmeniz size bir şey kaybettirmez.

İkinci sorunuza gelecek olursak şayet, aynı işverene ait başka bir iş yerine transfer yani nakil olmanız sizin aleyhinize bir problem doğurmaz. Çalıştığınız ilin değişmesi, çalıştığınız firmanın sigorta sicil numarasının değişmesi ve işvereninizin sizin adınıza işten çıkış ve tekrar işe giriş bildirgeleri düzenlemesi size hiç bir zarar vermez.

Firmanız taşınma esnasında bir il değişikliği yaptığı için şuan ki iş yeriniz ile ilgili bir kapanış işlemi yapmak ve yeni iş yeriniz ile ilgili de açılış işlemi yapmak, yeni bir iş yeri sicil numarası almak zorundadır. Dolayısıyla kapanışı yaptığı firmadan sizin adınıza işten çıkış bildirgesi düzenlemeli, açılışını yaptığı firmadan ise sizin adınıza tekrardan işe giriş bildirgesi düzenlemelidir.  Bu işlemler tamamen zorunlu prosedürdür. Sizin adınıza geçmiş haklarınıza zarar verecek bir durum söz konusu değildir. Firma aynı firma, işveren aynı işveren ve siz de iş yerinizin taşınması nedeniyle yeni iş yerinizde tekrardan sigortalı olarak çalışan bir işçisiniz. Burada belkide dikkat etmeniz gereken en önemli husus, işten çıkış bildirgenizin hangi çıkış koduyla düzenlendiği olacaktır. Eğer sizin adınıza düzenlenecek olan işten çıkış bildirgesinde, işten çıkış kodu 16 ( Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer iş yerine nakli ) olarak düzenlendiyse herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Nakil geldiği iş yeri sicil numarası

Sigortalı nakil işlemlerinde işe giriş ve çıkış bildirgelerine dikkat

İşyerim Büyükşehir belediye sınırlarının dışına taşınıyor. Tazminat hakkım var mı?

 

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. DMCA.com Protection Status