noyorumlar

Süt parası – Emzirme yardımı 2019

bebek 1548828819 - Süt parası - Emzirme yardımı 2019

Süt parası – Emzirme yardımı 2019

 

Süt parası – Emzirme yardımı 2019

Doğum yapan anneler için, kendi adına aylık alan ve doğum yapan kadına ya da eşi çalışmayan aylık alan erkeğe, yaşaması şartıyla her çocuk için ödenen tutara Emzirme Ödeneği denir. Emzirme ödeneği bir kereye mahsus ödenmektedir. Her ay düzenli bir şekilde ödenen bir tutar değildir.

Bu konu 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nun  16. maddesi ile hüküm altına alınmıştır.

Bu yardımdan faydalanmak için annenin sigortalı olması şartı aranmamaktadır. Anne sigortalı değil ise, bu sefer eşi vasıtasıyla arzu eder ise bu yardımdan faydalanabilir.  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapmış olduğu bu yardımdan sadece 4/a kapsamında çalışanlar ve 4/b kapsamında çalışan ve vadesi geçmiş bağkur borcu olmayan sigortalılar faydalanabilir. 4c kapsamında çalışan devlet memurları emzirme yardımından yani süt parasından faydalanamamaktadır.

Emzirme ödeneği şartları nedir?

Çocuğun doğum tarihinden önceki son bir yıl içerisinde en az 120 gün SGK ya da Bağkur primi olması gerekir. Bağkur kapsamında çalışanların son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun da olmaması gerekmektedir.

Anne sigortalı ise anneye, baba sigortalı ise babaya bir defaya mahsus ödenir.

01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası yapılacak olan emzirme ödeneği  178,00 TL olarak belirlenmiştir.

Emzirme yardımı başvurunu nereye yapılır?

Emzirme yardımı için başvuru şartı aranmıyor. Doğum yapılan hastane tarafından sisteme “Analık Emzirme” raporu girildikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu sistemden bu rapora istinaden işleme alır ve ödeme işlemini gerçekleştirir.

Yani hastane raporu sisteme düzgün girerse SGK’ya da uğramanıza gerek kalmaz. Fakat otomatik olarak ödeme yapılmaması durumunda çocuğun doğum belgesi ve talebi belirten bir dilekçe ile bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuru yaparak ödenek talebinde bulunabilirler.

Yıllar İtibariyle Emzirme Ödeneği Tutarları Tablosu

2019 Yılı Emzirme Ödeneği178 TL.
2018 Emzirme Ödeneği149 TL.
2017 Emzirme Ödeneği133 TL.
2016 Emzirme Ödeneği122 TL.
Süt parası – Emzirme yardımı 2019

Cevap