Sigortam ne zaman gözükür?

sigorta 1510594793 1024x768 - Sigortam ne zaman gözükür?

Sigortam ne zaman gözükür

 

Soru: Merhaba, yaklaşık 40 gündür özel bir şirkette çalışıyorum fakat işverenimin benim adıma sigorta yapıp yapmadığı konusunda endişelerim var. E-Devlet üzerinden baktığımda herhangi bir sigorta bilgisi bulamıyorum. İşverenime sorduğumda ise, bana sigorta yaptıklarını söylüyorlar. Ben bundan nasıl emin olabilirim? Sigortam ne zaman gözükür? Geri dönüşlerinizi bekliyorum, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap:

Merhabalar,

Çalışanın her bir aylık çalışması karşılığı adına, prim gün sayısı ve prime esas kazançlar, işverenler tarafından takip eden ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilecek Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde yer alan bilgilere göre çalışan adına sisteme kaydedildiğinden, çalışan kişi, adına bildirilen sigorta gün ve kazancını ancak çalıştığı aya ait Aylık Prim ve Hizmet Belgesi’nin işvereni tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na verildikten sonra görebilir.

Sigortam ne zaman gözükür?

Örneğin, Ekim ayındaki çalışmaya ait sigortalı bilgileri ay biter bitmez  1 Kasım’da E-devlette görünmez. Bu otomatik gerçekleşen bir işlem değildir. Ekim ayına ait sigortalı bilgilerinizi işvereninizin onay vermesi ile kayıt altına alınmaktadır. Yani sigortalı prim bilgilerinizi ancak işvereniniz Aylık Prim ve Hizmet Belgelerini hazırlayıp elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumuna verdikten sonra görüntüleyebilirsiniz. Aylık Prim ve Hizmet belgelerinin son verilme tarihi özel sektörde çalışanlar için bazı istisnai durumlar dışında takip eden ayın en geç 23’üne kadar işverenler tarafından düzenlenip Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmesi gerekmektedir.

Sorunuzdan anladığımız kadarıyla siz Ekim ayında iş başı yapmışsınız. Şuan aylardan Kasım ve henüz ayın 23’üne zaman var. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi, Ekim ayına ait Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinizi işvereniniz Kasım ayının 23’üne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmek zorunda. Muhtemelen henüz ayın 23’ü gelmediği için işvereniniz Ekim ayına ait prim bildiriminde henüz bulunmadı ve siz bu nedenden ötürü E-devlette SGK dökümüzü göremiyorsunuz. Kasım ayının 23’ünden sonra tekrar kontrol ettiğinizde, ilgili ay için çalışılan prim gün sayınızı görebilirsiniz.

İşveren sigorta girişimi yapmış ama prim ödememiş

İşverenler prim ödemelerini takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri gerekmektedir. Örneğin Ekim ayına ait sigorta primleri, Kasım ayının sonuna kadar banka kanalı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenir. Fakat ödenmese bile, bu durum işvereni bağlamaktadır ve çalışanın sigortalı prim ve gün hizmetlerinin sisteme işlenmesi ve sorgulamasında görebilmesi için engel değildir. Primlerin zamanında ödenmemesi işçileri ilgilendiren bir durum değildir. Yani burada Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından primin ödenmiş olmasına değil, prim belgesinin verilmiş olması önem arz eder. Bu konuda sizin çalışan olarak prim tutarlarının ödenip ödenmemesi ile ilgili herhangi bir sorumluluğunuz bulunmamaktadır. Prim borcu işverenin sorumluluğundadır ve buradaki problemden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından muhatap işvereninizdir. Siz mevcut sosyal haklarınızdan ( istirahat, rapor, doğum vb. ) faydalanmaya devam edebilir, E-devlet kanalıyla prim ve gün kazançlarının kontrolünü yapabilirsiniz.

Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin verilmesi gereken tarihler

 Her aya ait Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin de en geç;

  • Özel sektöre ait iş yerlerinde çalışmanın ait olduğu ayı takip eden ayın 23’ünde,
  • Resmi nitelikteki iş yerlerinde ise çalışmanın ait olduğu dönemi takip eden ayın 7’sinde,

Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gerekmektedir.

Ancak yukarıdaki tarihler, çalışanların maaş ödemeleri özel sektörde her ayın sonunda, resmi nitelikteki iş yerlerinde ise her ayın 15’inde verildiği düşünülerek belirlenmiştir. Çalışanların ücret ödemeleri farklı tarihlerde yapılıyorsa bu durumda Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin en geç;

  • Ücret ödemeleri her ayın 15 inde yapan özel sektör iş yerlerinde takip eden ayın 7’sinde,
  • Ücret ödemelerini her ayın 30’unda yapan resmi nitelikli iş yerlerinde ise takip eden ayın 23’ünde,

verilmesi gerekmektedir.

 

Muhtasar ve Aylık prim hizmet belgesi birleştirildi

Sigortam ne zaman gözükür

4 Yorumlar

  1. A.
    • admin
  2. Yasar
    • Umut ULU

Cevap