Sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

hemşire 1511177781 1024x682 - Sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabii olarak 4/a hizmet akdine tabii olarak çalışanlar, sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için işe başladıkları tarihten itibaren 30 gün geçmesi gerekmektedir. Eğer sigortalı olarak işe başlamadan  önce devam eden aktif bir sosyal güvenceniz varsa ya da sigortanızın başladığı tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 günlük sigorta priminiz yattıysa, sigorta girişiniz yapıldığı tarihten itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Bağkurluların sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Bağkur kapsamında sağlıktan yararlanma için Bağkur giriş tarihinizden itibaren en az 30 gün geçmesi ve 30 günlük prim borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca Bağkur’lunun sağlıktan yararlanması için prim borcunun 60 günden fazla olmaması gerekmektedir.

Genel Sağlık sigortalıların sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Genel Sağlık Sigortalılarının sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri tescil tarihinden itibaren 30 gün geçmesi ve 60 günden fazla geçmiş dönem borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Eğer Genel Sağlık sigortalısı olmadan önce devam eden aktif bir sosyal güvenceniz varsa ya da Genel Sağlık sigortasının başladığı tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 günlük sigorta priminiz yattıysa GSS sigorta tesciliniz yapılır yapılmaz SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Emekli olan kişilerin sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Gelir ve ya aylık bağlanan kişiler gelir ya da aylığın bağlandığı tarihten itibaren SGK Sağlık Hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Sağlıktan yararlanma süresi kaç gündür?

Sağlıktan yararlanma süresi toplam çalışma ya da prim ödeme sürenize göre belirlenir. Buna göre;

  • Sigortalı çalışırken işten ayrılırsanız, sigortalı işten ayrılış tarihinizden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta priminiz varsa işten ayrılış tarihinden itibaren 100 gün daha sağlık yardımından yararlanırsınız. Eğer işten ayrıldığınız tarihten geriye doğru 90 gün priminiz yoksa sağlık hizmetlerinden işten ayrıldıktan sonra 10 gün yararlanabilirsiniz.
  • Sigortalı çalışırken işten ayrılır ve size İşkur tarafından işsizlik maaşı bağlanır ise, İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sigorta Genel Sağlık Sigortası priminiz İşkur tarafından ödenir. Bu neden ile işsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz. İşsizlik maaşı sona erdiği tarihte artık sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız.
  • Bağkurlu iseniz ve herhangi bir nedenden dolayı Bağkur’dan çıktınız. Eğer son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz söz yok ve Bağkur’dan ayrılma tarihinden itibaren geriye doğru 90 gün prim gününüz var ise, Bağkur’dan ayrılma tarihinizden itibaren 100 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
  • Emekli sandığı kapsamında çalışan memurken çeşitli sebepler ile (KHK ile atılma, istifa etme, çekilme v.s.) görevden ayrıldınız diyelim. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda olduğu gibi sizin de eğer görevden ayrılma tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gününüz varsa görevden ayrıldıktan sonra 100 gün süre ile daha sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkınız bulunmaktadır.
İlginizi çekebilir..  Deneme süresinde işçinin hakları nelerdir?

Eğer yukarıdaki sağlıktan yararlanma sürelerini tamamladıysanız ve devamında çalışmayacaksanız ya da Bağkur’lu olmayacaksanız Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmeniz gerekmektedir. 2017 yılı için Genel Sağlık Sigortası prim tutarı 53,36 TL dir. 53,36 TL primi ödeyerek hem siz, hem eşiniz hem de sağlık sigortasından yararlanma koşullarını sağlayan çocuklarınız sağlıktan yararlanabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alırken sağlıktan yararlanabilir miyim?

 

 

Sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Cevap

*