noyorumlar

Muhasip aza

Muhasip aza nedir?

Özel şahısların, kurum ve kuruluşların, enstitülerin ve devlet dairelerinin, muhasebe ile ilgili defterlerinin ve dosyalarının düzen ve tanzimlerinin esasa bağlanmasını planlayan, idare eden, muhasebe ile ilgili problemleri hakkında tavsiyelerde yer alan kişiye muhasip üye denir.

Kurumların yönetmeliklerinde muhasip aza, birliğin kazanç-gider işlemlerini yürütür. Muhasebe evraklarının tanzimi ve takibi Muhasip Aza’nin sorumluluğundadır. Muhasip Üye Genel Komite’da onaylanmak üzere Tahmini Bütçe’yi hazırlar ve idare kuruluna sunar.

Mesela; apartman yönetiminde muhasip üye, idare heyeti, her türlü gelir-gider takibinin, bunların belgelenmesinin, muhasebesinin tutulmasının, banka hesabının, peşin para, çek ve ödeme talimatının kullanılmasını vb. hizmetleri yürütmekle sorumluluk sahibi oluyor.

Yöneticilik aynı zamanda bu işlerin yürüyülmesi için de muhasip aza seçebiliyor. Apartman yönetiminde muhasip üyenin görevleri de yönetimin kendisine verdiği görevlerler sınırlı oluyor. Muhasip üye, bu görevi dolayısı ile apartmanda aidat ödemelerinden muaf olabiliyor.

Cevap