Doğum borçlanması sigortalılık tarihini öne çeker mi?

doğum 1471414052 300x214 - Doğum borçlanması sigortalılık tarihini öne çeker mi?

Doğum borçlanması ile emeklilik

Doğum borçlanması ile emeklilik tarihi öne çekilebilir mi?

Soru: Merhaba, emekliliğim ile ilgili yaş sorunu yaşıyorum. 2 çocuğum mevcut, doğum borçlanması yaparak sigortalılık tarihimi daha erkene alıp emekli olabilme şansım var mı? İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar, son dönemler de bu konu ile ilgili oldukça fazla mesaj alıyoruz. Buradan sizin aracılığınız ile vatandaşların doğum borçlanması ile ilgili yaşadığı problemler konusunda açıklama yapalım.

5510 Sayılı Kanunun borçlanma ile iligli 41. Maddesinin birinci  fıkrasında “Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 4.maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentleri kapsamındaki sigortalı kadının, üç defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla borçlanılacak sürelerde uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı sayılmaması ve çocuğunun yaşaması şartlarıyla talepte bulunulan süreleri” borçlanabileceği belirtilmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus madde içeriğinde  borçlanmanın 4. Maddenin a,b,c maddesine tabi sigortalıya tanınmış bir hak olmasıdır. Bu noktadan hareketle sigortalılık tescili yapılması doğum borçlanması yeterli olarak kabul edilmiş ancak vatandaşlarımız eğer herhangi bir sigortalılık başlangıcı bulunmuyor ise sigortalılık niteliğine haiz olamayacağı için borçlanma yapamayacaklardır.

Halk arasında bu durum genellikle askerlik borçlanması ile karıştırılmaktadır. Vatandaşlar doğum borçlanması sayesinde, kadınların tıpkı askerlik borçlanmasında olduğu gibi sigortalılık başlangıç tarihinin öne alınacağı düşüncesi hakimdir. Kanuni düzenleme doğum borçlanması yapılacak dönem için sınırlama getirmiş , sigortalılık niteliğinden sonraki borçlanmalara imkan verdiği için sigortalılık başlangıç tarihinden önceki doğumlara borçlanma imkanı tanınmadığından  doğal olarak sigortalılık başlangıcının geriye çekilmesi mümkün değildir.

Doğum borçlanması sadece ve sadece sigortalılık sonrası gerçekleşen doğumlar için geçerlidir. Aksi halde askerlik borçlanması gibi bir uygulama söz konusu değildir.

İlginizi çekebilir..  İşçiye uyarı verme süreci nasıldır?

Bu konu ile ilgili diğer merak ettikleriniz için lütfen TIKLAYINIZ.

Doğum borçlanması ile emeklilik

Cevap

*