Kadın işçi eşiyle beraber aynı gece postasında çalıştırılabilir mi?

kadın işçi 1490176014 300x201 - Kadın işçi eşiyle beraber aynı gece postasında çalıştırılabilir mi?

Kadın işçi eşiyle beraber aynı gece postasında çalıştırılabilir mi?

 

Kadın işçi eşiyle beraber aynı gece postasında çalıştırılabilir mi?

Soru: Merhabalar, bir işçimizin eşini de firmamız da çalıştırmak istiyoruz fakat bir sorunumuz var. İşe aldığımız kadın işçiyi, eşi ile beraber aynı gece postasında çalıştırabilir miyiz? Bu bize ilerleyen dönemler de herhangi bir problem yaşatır mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

Kadın işçinin eşi de aynı işyerinde veya bir başka işyerinde gece postasında çalışıyor ise, kadın işçinin talebi halinde, işveren onun gece postasını eşininki ile aynı gece postasına rastlamayacak şekilde düzenlemek zorundadır. Aynı şekilde kadın işçi eşi ile aynı gece postasında çalışmak ister ise işveren bu talebi olanakları ölçüsünde yerine getirmek zorundadır.

İşverenin normal şartlar altında işçi postalarında çalışan dilediği gibi belirleme hakkı vardır. Bu, işverenin yönetim hakkının bir gereğidir. İşverenin bu hakkın sadece sağlık vb. nedenlerle kısıtlanabilir. Bu nedenler dışınsa işverenin insiyatifine müdahale edilemez.

Kadın işçiler gece çalıştırılabilir mi?

 

Kadın işçinin kocası da işin vardiyalar halinde yürütülmekte olduğu aynı ya da farklı bir iş yerinde çalışıyorsa kadın işçinin isteği üzerine, gece çalıştırılması, kocasının çalıştığı gece vardiyasına rastlamayacak şekilde düzenlenir.

Aynı işyerinde çalışmakta olan eşlerin aynı gece vardiyasında çalışma istekleri, işverenleri tarafından imkanlar dahilinde karşılanır. İşveren arzu eder ise işçilerinin bu talebini reddebilir. Ayrıyeten eşlerin aynı vardiya da çalışma arzuları iş yerinde bir takım disiplin sorunları doğurabilir. Bu neden ile eşler bu talepleri reddedilir ise, işverenlerine karşı herhangi bir yaptırımda bulunamazlar.

Eğer işe almış olduğunuz kadın işçinizin şimdilik eşi ile aynı gece postasında çalışmak ile ilgili bir problemi yoksa firmanız için de herhangi bir problem bulunmamaktadır. Fakat ilerleyen dönemler de işçiler ” eşim ile aynı gece postasında çalışmak istemiyoruz, değiştirebilir misiniz? ” diye sizlere sorduklarında sizin ” hayır ” deme şansınız bulunmamaktadır.

İlginizi çekebilir..  Kadın işçilerin çalışma hayatı Hk.

Siz eşlerin aynı gece postalarında kendi rızalarıyla çalıştıklarına dair bir yazı almanız da fayda var. Bu işlemleri tamamladıktan sonra işçilerinizin çalışmalarında herhangi bir uygunsuzluk bulunmamaktadır.

Kadın işçi eşiyle beraber aynı gece postasında çalıştırılabilir mi?

 

 

Cevap

*