noyorumlar

Hasta bezini SGK karşılıyor mu?

yaşlı hasta 1540036271 1024x682 - Hasta bezini SGK karşılıyor mu?

Hasta bezini SGK karşılıyor mu

 

Hasta bezini SGK karşılıyor mu?

Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu‘nun hasta bezleri ile ilgili bir ödeneği mevcut.  Uzman hekimin vermiş olduğu rapor ile hasta bezi kullanması uygun görülen ya da yatalak hastalar için alınan hasta bezlerinin ödemesi için gerekli diğer şartları sağlayan kişilerin hasta bezi ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

Daha önce hastalar sgk hasta bezini eczaneden ya da diğer anlaşmalı merkezlerden kendi cebinden para ödeyerek alıp, Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli belgeler ile başvurarak bez için yapmış olduğu paranın Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan iadesini alıyordu.

Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklik ile birlikte artık hasta bezi kullananlar bu bezlerini eczanelerden ya da diğer anlaşmalı kurumlardan herhangi bir para ödemesi yapmadan alabilmekte. Fakat bu ödenekten faydalanabilmek için bir takım kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Hasta bezi ile ilgili devlet ödemesi için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor? Hasta bezi için hangi belgelere ihtiyaç var? Hasta bezi nasıl alınır? Hasta bezi raporu nereden alınır? Tüm merak edilen soruların cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hasta altı bezi ödeme koşulları nelerdir?

Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre belirli şartları sağlayan sigortalı ve ya hak sahibi durumundaki yatalak hastaların, hasta alt bezlerinin masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Artık Sosyal Güvenlik Kurumu hasta bezi için ödeme yapmıyor. Tıpkı ilaç alır gibi hasta bezinizi ücretsiz olarak alabilme şansınız mevcut.

Ne kadar hasta bezi alabilirim?

Anlaşmalı sağlık kuruluşundan alınmış olan rapor sonrası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2 ayda bir 240 adet bezin tutarı karşılanmaktadır. Hesabı gün bazında yapacak olursak şayet; günlük 4 bez alma şansınız mevcuttur.

Hasta bezi için gerekli şartlar nelerdir?

  • Uzman hekim raporu ile mesane veya rektum kontrolü olmaması (raporda idrar veya gaita inkontinansına neden olan primer tanının belirtilmesi kaydı ile) nedeni ile (çocuklar için en az 2 (iki) yaşını tamamlamış olmak kaydı ile) hasta alt bezi veya çocuk alt bezi kullanması gerekli görülen hastalar için günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere en fazla 2 (iki) aylık miktarlarda, rapora istinaden tüm hekimlerce reçetelendirilmesi durumunda Kurumca bedelleri karşılanır.
  • Hasta alt bezi ve çocuk alt bezi bedellerinin karşılanmasında, Kurum TİTUBB kayıt/bildirim işlemi tamamlanmış olma şartı aranmaz. Çocuk alt bezi bedelleri “hasta alt bezi” için belirtilen fiyat üzerinden Kurumca bedeli karşılanır.
  • İdrar inkontinansı ve gaita inkontinansı olan hastalara hasta alt bezi ve hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde Kurumca bedeli karşılanır.
  • Sadece idrar inkontinansı olan hasta alt bezi kullanan hastalara hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde, hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda Kurumca bedeli karşılanmaz.
  • (Değişik:RG- 04/05/2013-28637/ 28-c md. Yürürlük:01/05 /2013) Sağlık raporunda; kolostomili hastalarda idrar inkontinansı, ürostomili hastalarda gaita inkontinansı olduğunun belirtilmesi halinde hasta alt bezinin Kurumca bedeli karşılanır.
  • Sağlık raporunda; kolostomili hastalarda idrar inkontinansı, ürostomili hastalarda gaita inkontinansı olduğunun belirtilmesi halinde hasta alt bezinin Kurumca bedeli karşılanır

Hasta bezi raporu nasıl çıkartılır?

Eğer böyle bir durum yaşanıyor ise, hasta bezi raporu için herhangi bir devlet hastanesine başvurabilirsiniz. Hasta bezi için devlet hastanesine başvuru yaparsanız, uzman hekim kontrolü sonrasında uygunluk testi yapılacak ve bu konu ile ilgili size rapor verilecektir. Eğer hasta yatalak ise, bu neden ile devlet hastanesine gitme durumu söz konusu değil ise, arzu ederseniz bu işlemler için evde hizmet alma şansınız da mevcuttur. Yatalak hastalar için başvuruda bulunmak için Sağlık Bakanlığı evde hizmet merkezini arayabilirsiniz.

Hasta bezi başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

  • Uzman doktor tarafından alınmış olan hasta bezi kullanımına uygundur raporu.
  • Reçete (Reçetede aylık ya da iki aylık alınabilecek bez adedinin belirtilmesi gerekmektedir. )
  • Kimlik fotokopisi.
Hasta bezini SGK karşılıyor mu?

Cevap