Hamilelik nedeniyle iş akdinin feshi

hamile 1485236428 300x200 - Hamilelik nedeniyle iş akdinin feshi

Hamilelik nedeniyle iş akdinin feshi

Soru: Merhaba, 6 aylık hamileyim, bu hafta içerisinde işverenim tarafından bu neden ile iş akdimin feshedileceği beyan edildi. Daha henüz resmi bir işlem yapılmadı ama tedirginim. İşverenimin böyle bir hakkı var mı? Hamilelik işten çıkarılma nedeni olabilir mi? Hamilelik nedeniyle iş akdinin feshi mümkün mü? Benim bu durum karşısında ne yapmam gerekiyor? Haklarım neler? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Cevap:

Merhabalar,

Hamilelik ve doğum nedeniyle işten çıkarılma olaylarına ne yazık ki zaman zaman rastlamaktayız.

İşverenler genellikle bu tarz durumlar da çalışanın performansı ya da firma içerisinde ki davranışları ile ilgili işlem yapar. Fakat sizin işvereniniz açıkça hamile olduğunuz için iş akdini feshedeceğiniz söylemiş. Açıkçası işvereninizin bu kadar net bir şekilde sizi bu sebepten ötürü işten çıkarma arzusu bize biraz garip geldi.

Hamilelik nedeniyle iş akdinin feshi

Bildiğiniz gibi işverenler tarafından feshedilen iş sözleşmelerinin geçerli bir nedene dayandırılması gerekmektedir. Bu neden ile salt hamilelik ya da doğum nedeniyle gerçekleşen fesihler kesinlikle geçerli neden olarak kabul edilmez.

Diğer ifadeyle bu sebeple yapılan fesihler geçersiz nedenle yapılan fesihlerin sonucu doğurmaktadır. Aynı zamanda bu tür fesihler 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 5. maddesi‘nde belirtilen eşitlik ilkesine de aykırılık teşkil etmekte olup, kadın işçinin bu maddede belirtilen dört aya kadar ücret tutarında tazminat ve mahrum kalınan haklarını da talep etmek hakkı bulunmaktadır.

4857 Sayılı İş Kanunu çerçevesinde iş güvencesine tabi olan iş yerleri ve işçiler bu nedenle fesih yapılması halinde fesih bildiriminin tebliğinden itibaren bir ay içerisinde işe iade davası açabileceklerdir. Eğer işçi iş güvencesi hükümlerinden yararlanamıyorsa, bu nedenle yapılacak fesihlerde bildirim süresinin üç katı tutarında kötü niyet tazminatı isteme hakkı bulunmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece göstermelik veya kağıt üzerinde belirtilen fesih sebepleri geçerli olmayacağı gibi, doğum yapan kadın işçinin doğum izninden döndükten sonra daha alt bir pozisyona verilmesi, ücretsiz doğum iznini kullanmak istemesine rağmen işveren tarafından buna izin verilmemesi de 4857 Sayılı İş Kanunu’na aykırı uygulamalardır.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

Hamilelik nedeniyle işçinin işten çıkartılması asla geçerli neden olarak kabul edilmeyecektir. İşvereniniz sizi sırf bu nedenden ötürü işten çıkartmak ister ise, işe iadenizi talep edebilirsiniz.

6 Yorumlar

    • admin
        • admin
  1. Duru Güney
    • admin

Cevap