Evlilikte ihbar tazminatı alınır mı?

evlilikte ihbar tazminatı alınır mı

evlilikte ihbar tazminatı alınır mı

Evlilikte ihbar tazminatı alınır mı

Soru: Merhaba, yaklaşık iki senedir bir firmada çalışmaktayım. Nisan ayında düğünüm var ve düğün sonrasında çalışmak istemiyorum. İş akdimi bu nedenden ötürü feshedeceğim ve işverenimden kıdem tazminatımı talep edeceğim. Peki işverenimden ihbar tazminatımı da isteme şansım var mı? İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

1475 Sayılı eski İş Kanunu’nun yürürlükteki 14. maddesi‘ ne istinaden, aynı işverene bağlı çalışma sürenizin en az bir yıl olması koşulu ile kıdem tazminatınızı talep ederek  iş yerinizden ayrılabilirsiniz.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma şartları?

  • Türkiye Cumhuriyeti Medeni Kanunu’na uygun bir şekilde evlenmeniz,
  • Evlendiğiniz tarihte iş akdinizin devam etmesi,
  • Evlendiğiniz tarihe kadar iş yerinizde ki kıdeminizin en az bir yıl olması,
  • Evlendiğiniz tarihten itibaren en geç  bir sene içerisinde işvereninizden “evlilik” nedeniyle iş akdinizin fesih edilmesini talep etmeniz.

Gerekmektedir.

Ne zaman işverenime başvuruda bulunmam gerekiyor?

Resmi evlenme tarihinizden itibaren bir yıl içerisinde iş akdinizi feshedebilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Bir yılı aşan durumlar da bu hakkınızı kaybetmiş olursunuz.

Evlilik nedeniyle işten ayrılmalar da  ihbar tazminatı

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi; dosya içeriğinden ve özellikle iş yerindeki çalışma düzenini bilen tanıkların anlatımlarından 6.7.2003 tarihinde evlenerek evlilik iznine ayrılan davacının evlilik izni sonucu iş yerine dönmeyerek 14.7.2003 tarihinde hizmet akdini evlilik nedeniyle feshettiğinin kabul edilmesi gerektiğini , bu durumda kıdem tazminatının hüküm altına alınması yerinde olduğunu, öte yandan ihbar tazminatı talebinin reddedilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Yargıtay bu kararında iki önemli tespit yapmıştır. Öncelikli tespit evlilik nedeni ile işçinin iş akdini feshetmesi halinde ihbar tazminatına hak kazanamayacağı yönündedir.

Hiç şüphe yok ki bu tespit ve karar son derece yerinde olmuştur. Ancak bu tespitin işveren açısından geçerli olacağını önemle belirtmek gerekir. Yani işveren iş akdini evlilik nedeni ile fesheden işçiden ihbar süresi talebinde bulunmasını bekleyemeyeceği gibi, ihbar tazminatı da talep edemeyecektir.

Özetleyecek olursak şayet;

Evlenme nedeniyle iş akdini fesheden kadın işçiye sadece kıdem tazminatı ödenir. Evlilik nedeniyle gerçekleşen fesihler neticesinde her hangi bir ihbar tazminatı ödemesi yapılmaz. Aynı zaman da işveren de herhangi bir ihbar süresi çalışması uygulayamaz.

evlilikte ihbar tazminatı alınır mı

Haber bültenimize abone olun



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2018 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.