noyorumlar

Evde Bakım Parası

hasta 1505383886 300x200 - Evde Bakım Parası

Evde bakım parası

Evde Bakım nedir?

Devletin çalışamayacak durumda olan ve özürlü vatandaşlara sunmuş olduğu bir hizmette EVDE BAKIM denilmektedir.

Evde Bakım parası kimlere ödenir?

Evlerinde bir yakını tarafından yada bir kurum tarafından yapılan vatandaşlara bakım parası Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından ödenmektedir. Evde bakım parası özürlü kişiye değil bakımını yapan kişiye yada kuruma varsa vasisine verilmektedir.

Evde bakım maaşı ile ilgili ne kadar ödeme yapılır?

Evde bakım parası; 2017 yılı için, 1.027,00 TL. olarak belirlenmiştir. Ocak 2018’de 1.068,00 liraya, Temmuz 2018’de 1.105,00 liraya, Ocak 2019’da 1.149,00 liraya, Temmuz 2019’da ise 1.207,00 liraya yükseltilecektir.

Evde bakım parasının ödenmesi için gerekli şartlar nelerdir?

Evde ki bireylerin sayısının her türlü gelirlerinin toplamının bir aylık asgari ücretin üçte ikisindenden az olduğunu gösterir rapor ile tespit edilmiş olması,özürlü kişinin Sağlık kurulu raporundan almış olduğu raporda özürlü kısmında mutlaka EVET olarak işaretlenmiş olması, özürlü kişinin hayatını devam ettirebilmesi için bir başkasının bakımına muhtaç olduğunu raporunda gösterir olması gerekmektedir.

Evde bakım maaşına nasıl başvuru yapabilirim?

Evde bakım maaşına başvurabilmek için özürlü olan kişinin ikametgah adresinin bulunduğu il/ilçe’de bulunan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ya da Kaymakamlıklara müracaat edilmesi gerekmektedir.

Başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

  • Engelli Sağlık kurulu raporu,
  • 2 adet fotoğraf,
  • Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına düzenlenmiş vukuaatlı nüfus cüzdanı sureti,
  • Engelli ile aynı evde yaşayan bir iş yeri sahibi varsa, vergi beyannamesi,
  • Engelli kişinin adına kirada mülk var ise, kontratları, mülkleri kirada değil ise, boş olduğuna dair, bağlı bulunduğu muhtardan bir yazı,
  • Engelli kişinin adına bir tarım arazisi varsa şayet, arazinin bağlı bulunduğu tarım müdürlüğünden gelir belgesi,

gerekmektedir.

Ayrıca yatağa bağlı ve hastaneye gidemeyecek durumda olan vatandaşlara da birçok sağlık hizmeti evlerinde yapılabilme imkanı vardır. Sağlık hizmetleri içinde evde bakımı yapılması gereken ve tıbbı cihazlar kullanılıyorsa bu konuda ayrıca evde bakımını sağlayan kişiye bilgi ve doğru ve uygun kullanma koşulları hakkında danışmanlık hizmetinde vermektedirler.

Cevap