Emekli olduktan sonra çalışanların emekli maaşı kesilir mi?

emekli 1471594914 300x200 - Emekli olduktan sonra çalışanların emekli maaşı kesilir mi?

Emekli olduktan sonra çalışanların emekli maaşı kesilir mi?

Emekli olduktan sonra çalışanların emekli maaşı kesilir mi?

Soru: Merhaba Emekliyim, çalışmak istiyorum. Emekli olduktan sonra Emekli maaşımda bir kesinti olur mu? Eğer kesinti olur ise açıkçası çalışmamın bir anlamı olmayacak çünkü asgari ücrete tabii olarak çalışacağım.

İlginiz için teşekkürler.

 

Cevap:

Merhabalar,

Emekli olduktan sonra ülkemizde yüz binlerce kişi yaşadığı ekonomik problemlerden ötürü çalışmaya devam etmek durumunda kalıyor.

Bilindiği gibi emekli olduktan sonra çalışmak isteyen kişiler için işverenleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na   normal olarak çalışanların aksine Sosyal Güvenlik Destek Primi yatırılması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Destek Primi;

Belirli yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirip emeklilik ve yaşlılık aylığı bağlanan sigortalıların yaşlılık aylığı kesilmeden hizmet akdine tabi çalışmaları halinde işverenlerinden, kendi adına ve hesabına tabi çalışmaları halinde kendilerinden alınan primdir.

 

Geçim derdine düşen bir emeklinin, zaten çalışmadığı için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli maaşından yapılan kesinti, çalışmaya başlar ise devam eder mi?

Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yasal bir uygulamadır. Fakat çalışan emeklinin emekli maaşı kesintiye uğramaz.

Hangi statüden emekli olursa olsun yeni adıyla 4/1-(a)’lı eski adıyla SSK’lı sigortalı olanlar yani özel sektörde çalışmaya başlayanların maaşlarına dokunulmaz. Ancak bunların çalıştıkları işyerinden aldığı ücretten % 32 oranında sosyal güvenlik destek primi ve yüzde 1 ile 6.5 arasında kısa vadeli sigorta kolları primi alınır.

Bir emekli  çalıştığı taktirde, görev yaptığı iş yeri tarafından kendi adına Sosyal Güvenlik Destek Primi yatırıldığı için emekli maaşında herhangi bir kesinti olmaz. Çalıştığınız için emekli maaşınız da herhangi bir azalma durumu söz konusu olmaz.

Kamuda çalışan emeklinin maaşı kesilir mi?

Kamu da durumlar biraz daha farklıdır. Emekli Sandığı’ndan devlet memuru statüsünde emekli olup. tekrardan k kamuda çalışmaya başlar ise maaşları kesilir. Bu kişilerin hem kamuda çalışıp hem emekli maaşı alma şansı yoktur. Ama kamuda görev yapıp emekli sandığından emekli olan kişiler özel sektörde çalışmaya başlar ise emekli maaşlarında her hangi bir kesinti ile karşılaşmazlar.

 

 

Emekli olduktan sonra çalışanların emekli maaşı kesilir mi?

 

 

Cevap

*