Cumartesi yıllık izinden sayılır mı?

takvim 1493964731 300x225 - Cumartesi yıllık izinden sayılır mı?

Cumartesi yıllık izinden sayılır mı

 

 

Cumartesi yıllık izinden sayılır mı

Soru: Merhaba, özel bir şirkette muhasebeci olarak görev yapıyorum. Size bir sorum olacak; Biz haftanın 5 günü cumartesi ve pazar tatil olacak şekilde çalışıyoruz. Hafta da beş gün çalışmamıza rağmen, senelik izne çıktığımızda bizden hafta da altı günlük izin düşülüyor. Hafta da beş gün çalışıyorsak, neden hafta da altı gün izin düşülüyor? Cumartesi yıllık izinden sayılır mı? Emekleriniz için şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

Bu aslında iş hayatımızın kanayan bir yarası. Ama burada kafamız da soru işareti olmasını gerektirecek bir durum yok. 4857 Sayılı İş Kanunu‘muz bu konuda bizim yardımımıza koşuyor.

4857 Sayılı İş Kanunu‘nun 46. maddesi gereğince, “işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63’üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilirÇalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir”  ifadelerine yer verilmiştir.

İş Kanununun ilgili hükmünde belirtildiği gibi, hafta tatili 1 gün (24 saat) olarak belirlenmiş olup, bu hafta tatilinin hangi gün kullanılacağı, çalışanların işverenleri tarafından belirlenmektedir.

4857 sayılı iş Kanununun 63. maddesine göre, “tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde onbir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir” denilmektedir. İş Kanununun bu hükmüne göre, bazı işyerlerinde 6 gün bazı işyerlerinde 5 gün çalışma sistemi kurulmuştur.

Yıllık ücretli izne ilişkin İş Kanununun 56. maddesine göre “yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.”

Yukarıda ki hükümde de ifade edildiği üzere; yıllık ücretli izinde sadece ulusal bayram ve genel tatil ile hafta tatilleri dikkate alınmaz.

Cumartesi günü iş günüdür.

Cumartesi günü ne hafta tatilidir ne de genel tatildir. Bu nedenle yıllık izne rastlaması halinde izin süresinden sayılmaması söz konusu olmamaktadır. Yani işçi izin süresi içinde kaç pazar gününe ve kaç resmi tatil gününe rastlıyorsa o kadar fazla gün izin kullanabilir.

Buna göre, cumartesi çalışılıp çalışılmadığının bir önemi olmaksızın, işgünü sayılması konusunda hata yoktur. 6. gün olarak çalışılmayan, ancak hafta tatili olmayan ve mevzuata göre iş günü sayılan cumartesi günü, yıllık ücretli izin süresinden düşürülmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır ve işvereninizin uygulaması usulüne uygundur.

 

Cumartesi yıllık izinden sayılır mı
 • Habersiz işe giriş çıkış yapılması ve kıdem tazminatı
    Soru: Merhaba, yaklaşık 7 senedir bir şirkette çalışıyorum. Önümüzde ki ay itibariyle işten çıkarılacağım. Kıdem tazminatımı hesaplamak istiyorum fakat yaptığım kontroller de benim adıma sürekli işe giriş ve çıkış
 • Refakat izni nedir? Refakat izni şartları nelerdir?
  Refakat izni nedir? Refakat izni şartları nelerdir? Refakat izni bir işyerinde çalışan işçinin birinci dereceden yakını olan kişinin rahatsızlanması durumunda alınan izindir. Fakat zaman zaman kamuoyunda sanki her çalışanın refakat
 • Yıllık izinde çalışma yasağı
  Yıllık izinde çalışma yasağı Soru: Merhaba, özel bir şirkette çalışıyorum. Şuan bir aylık senelik iznimi kullanıyorum. Bir firma bana 15 günlük iş teklif etti. Acaba ben bu işte çalışabilir miyim?
 • İşçi alacaklarında zamanaşımı süresi ne kadardır?
  İşçi alacaklarında zamanaşımı süresi ne kadardır? Bir işletme içerisinde iş sözleşmesine tabii olarak çalışan işçiler, iş görme edimini yerine getirmeleri halinde, bir takım alacaklara hak kazanırlar. Çalışan işçiler; Ücret, fazla
 • Anlaşarak işten ayrılma ve işsizlik maaşı
  Anlaşarak işten ayrılma ve işsizlik maaşı Soru: Merhaba, ben yaklaşık 8 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. Biraz nakit paraya ihtiyacım var ve bu neden ile  zor durumdayım. İşverenim ile anlaşarak

8 Yorumlar

 1. goksel
  • admin
   • goksel
    • admin
 2. mustafa
  • admin
 3. DİLBER
  • admin

Cevap