noyorumlar

Bakıcı parası nedir?

bakıcı 1571119806 1024x682 - Bakıcı parası nedir?

Bakıcı parası nedir

Bakıcı çalıştırmak isteyen kişilere devlet tarafından verilen bakıcı parası ile ilgili çocuklu ailelerin kafasına çözülmemiş birçok soru bulunuyor. Çalıştırılan bakıcının maaşının yanı sıra sigorta ödemelerini yapmakta zorunlu kılınması sebebiyle aileler bakıcıya ödenek ayırmak konusunda baya bir zorlanıyorlar. Son zamanlarda çıkarılan kanuna istinaden belirlenmiş koşulları karşılayan bakıcılık veya temizlikçilik yapan kişilerin sigorta ödemeleri devlet tarafından yapılarak hem bakıcının sosyal güvencesi sağlanmış hem de ailelerin bakıcıya ayırdıkları ödeneğin yanı sıra sigorta masrafları bakımından rahatlamasını sağlıyor. Bu yardımdan faydalanmak için her iki tarafında bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Bakıcı parası nasıl alınır sorusunun cevabını bu yazımızın içerisinde detaylı bir şekilde bulabileceksiniz.

Bakıcı Parası almak için gerekli şartlar nelerdir?

Bakıcı parası almak için gerekli şartlar karşılandığı durumda devlet tarafından verilen teşvik primini almanız gayet kolay olacaktır. Bu şartlar aşağıda liste halinde belirtilmiştir.

  • İşe aldığınız bakıcının daha önceki dönemlere ait çalışma geçmişi bulunması gerekiyor. Yeni işe alınan bakıcıların teşvik primi alması kurallar dahilinde bulunmamaktadır. Bakıcı teşvik primi bu durumda alınamadığı gibi 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 aralığında kişinin işe girişi yapılmış olması gerekmektedir.
  • En önemli şart bakıcının işe alınma sürecinden İş – Kur’a kaydının yapılmış olması gerekiyor.
  • Hizmet sektöründe çalışan işçinin işe kabul edilmesini takip eden 3 aylık süreçte herhangi bir durumdan kaynaklı olarak işsiz olması gerekmektedir.
  • Bakıcıya teşvik primi yardımını maksimum 6 ay alabiliyorsunuz. Eğer bakıcı 18 yaşından büyük ise bu süre 18 ay’a kadar uzatılabiliyor.

Bakıcı Yardım Parasını kimler alabilir? Kimler alamaz?

Bakıcı yardım parasını örneklerde verildiği gibi sadece bakıcılar alamıyor. Ev işlerinde hizmet eden meslek gruplarının neredeyse hepsi bu yardımdan faydalanabiliyor. Yapılması gereken tek şey şartlara uyum sağlıyor olunması gerektiğidir. Bu yardımı alabilecek meslekleri liste halinde size anlatalım;

  • Bakıcı,
  • Evde yaşayan çalışan kesim,
  • Bahçıvan,
  • Temel ev işlerini sağlayanlar,

Yukarıda maddeler halinde verilmiş meslek grupları bu teşvik priminden kolay bir şekilde yararlanabiliyorlar. Kısaca anlatmak gerekirse hizmet sektörü içerisinde ev işleri ile uğraşan birçok meslek grubu bakıcı sigorta yardımı desteğinden yararlanabiliyor. Bakıcı para yardımından faydalanamayacak kişilerden bahsetmek gerekirse, bu konuda ilk kural çalışan kişinin işverenin 3. dereceye kadar akrabası olmaması gerektiğidir. Bunun yanı sıra eğer bakıcılık görevine getirilen çalışan emekli ise devlet bu kişilere teşvik desteği sağlamamaktadır.

Bakıcı Sigorta Yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Bakıcı sigorta yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında verilen adımlar düzgün bir şekilde takip edildiğinde gayet kolaydır. İlk iki başlıkta belirlenen kurallar çerçevesinde çalıştırdığınız bakıcıların teşvik priminden yararlanmalarını istiyorsanız bakıcınız ile ilgili bilgileri içeren kimlik ve çalışma belgelerini eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Bu belgeler ile birlikte Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekiyor. Bu kurumda bulunan kişiler size en iyi şekilde yardım olacaktır.

Bakıcı Teşvik Primi ne kadardır?

Mecliste çıkarılan bir kanun ile birlikte bakıcıların sosyal hakları tamamen devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Bu karar neticesinde devlet bakıcı parası ne kadar alınacak sorusuna cevap niteliğinde açıklamalar yapmıştır.  2018 yılında bakıcı teşvik primi miktarı 700 Türk lirası olarak belirlenirken 2019 yılında teşvik primi 959,25 Türk lirası oldu. Eğer ödemelerde herhangi bir aksama olmuyorsa %5 indirim ile ödemeler gerçekleştirilerek 831,35 Türk lirası olarak ödenmektedir.

Geçmiş dönemlere ait bakıcı yardım parası alınır mı?

Devletten bakıcı parası talep edebilmek için gerekli şartların tamamını karşılıyorolmanız gerektiğini her paragrafta üstüne basa basa belirttik. Buna istinaden geçmiş yıllarda aktif olarak çalışan bakıcıların geçmişe yönelik bakıcı parası alınır mı sorusuna cevap olarak ne yazık ki hayır diyebiliyoruz. Bu konuda TBMM’de herhangi bir çalışma yapılmamıştır.

Yabancı bakıcılar devlet desteği primi alabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bakıcılı yapan kişilerin yanı sıra ülkemizde bulunan yabancı uyruklu bakıcıların haklarını korumak adına da farklı bir proje yürürlüğe konulmuştur. Eğer aşağıda belirtilen şartlardan tamamı eksiksiz olarak sağlanıyorsa devlet tarafından yabancı uyruklu bakıcıya para yardımı yapılmaktadır. Ücretler işveren’in hesabına ödeme günü geldiğinde yatırılmaktadır.

Yabancı uyruklu bakıcıların teşvik priminden faydalanabilmesi için çok ama çok iki önemli kriter bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Yabancı uyruklu kişilerin bu teşvik priminden faydalanabilmesi için resmi olarak oturum izni almış olmaları gerekmektedir.
  2. Yabancı uyruklu kişilerin teşvik priminden yararlanabilmesi için ikinci kural olarak çalışma izni almış olmaları gerekiyor.

Bu iki şartın yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bakıcılarda aranan şartlarda yine aynı şekilde yabancı bakıcılarda geçerlidir. Bu şartlar en iyi şekilde yerine getirildiği taktirde yabancı uyruklu bakıcılar teşvik priminden yararlanabilmektedir.

 

 

Cevap