noyorumlar

Yeni İşe girenler ne zaman sağlık hizmetlerinden faydalanır?

hastane 1504761954 300x200 - Yeni İşe girenler ne zaman sağlık hizmetlerinden faydalanır?

Yeni İşe girenler ne zaman sağlık hizmetlerinden faydalanır?

Yeni İşe girenler ne zaman sağlık hizmetlerinden faydalanır?

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘na göre, herhangi bir sağlık kurumuna başvuru tarihinden önceki bir yıl içerisinde otuz gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının bulunması gerekmektedir.
Geriye dönük bir yıllık süreçte herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bir kişi ise, ilk sigortalı olduğu tarihten itibaren  otuz gün sonra sağlık hizmetinden faydalanabilir.
Fakat;

Eski adıyla Bağkur’lu yani şimdiki adıyla 4/b’li olan sigortalılardan  otuz gün prim ile birlikte, 60 günden fazla prim ve prime dair borçlarının olmaması istenmektedir.

Dilerseniz bu konuyu bir kaç örnek ile daha anlaşılır bir hale getirelim.

Soru:  Ben 01.07.2015 tarihinde ilk defa sigortalı oldum, bugün günlerden 13.08.2015, lakin hastaneye gittiğimde sağlık hizmetinden faydalanamayacağımı söylediler, işveren beni sigortasız mı çalıştırıyor?
Cevap: Hayır işvereniniz sizi sigortasız çalıştırmıyordur. Sadece Sigorta primlerini henüz işleme almamıştır bu da yasal olarak işverenin inisiyatifindedir.
Yani siz Temmuz ayında iş başı yaptığınız için sizin Temmuz ayına ait prim bilgileriniz Ağustos ayının 23’üne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmek zorundadır. Sigorta primlerinizin şuan sistemde görünmemesi gayet normal. Kimi işverenler bunu hemen yapar kimisi son güne bırakır. Burada herhangi bir kötü niyet durumu söz konusu değildir.
 
Fakat siz; ” Ben epey rahatsızım, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bana verdiği otuz günlük sigortalılık hakkını kullanmak ve doktora gitmek istiyorum, işverenimin primlerimi bildirmesi için daha bekleyemeyeceğim” diyorsanız şayet, işvereninizden sizin adınıza Temmuz ayına ait bir “hesap fişi” doldurmasını talep etmelisiniz. İşvereninizin maksimum 3 dakikasını ayırarak sizin adınıza dolduracağı hesap fişi ile, gitmiş olduğunuz hastane de sizin otuz günlük sigortalı olduğunuzu sistemde göreceği için siz de bu sayede sağlık hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabileceksiniz.
Soru: İş başı yaptığım gün ufak bir iş kazası geçirdim ama benim henüz otuz günlük primim yok. Ben bu durumda hiç bir haktan faydalanamayacak mıyım?
Cevap: İş kazalarında herhangi bir prim şartı aranmamaktadır. Mevcut tüm imkanlardan faydalanabilirsiniz.
Doktor rapor yazar ise geçerli olur mu?
Olası bir rahatsızlığınız sonrasında,  doktorun yazacağı rapordan tabiki geçerli olacaktır. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı geçici iş görememezlik ödeneğinden faydalanamazsınız. ( Rahatsızlığınız iş kazası ya da meslek hastalığından kaynaklanıyor ise, herhangi bir prim şartına tabii tutulmayacaksınız. )
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı geçici iş görememezlik ödeneğinden faydalanabilmeniz için, rapor tarihinden önce geriye doğru son bir yıl içerisinde doksan gün prim gün sayısına ihtiyacınız var. ( iş kazaları ve meslek hastalıkları hariç )
Eğer bu prim gün sayısına sahip değilseniz, saece ödenekten faydalanamazsınız ama rapor süresince istirahat edebilirsiniz. İşvereniniz size iş başı yapmanız konusunda yaptırımda bulunamaz.

Yeni İşe girenler ne zaman sağlık hizmetlerinden faydalanır?

 

 

 

Cevap