İşinden ayrılanlar sağlık hizmetlerinden ne kadar süre faydalanır?

 
İşten ayrılanlar kaç gün sağlıktan yararlanabiliyor?

İşten ayrılanlar kaç gün sağlıktan yararlanabiliyor?

 

İşten ayrılanlar kaç gün sağlıktan yararlanabiliyor ?

Eğer herhangi bir sebepten ötürü, işinden ayrılanlar ya da ayrılmak zorunda kalanlar. Yani sigortalılıkları sona eren kişiler, eğer geriye dönük 90 ( doksan ) gün prim gün sayısına sahipler ise, sigortalılığı sona erdiği tarihten itibaren 100 (yüz) gün sağlık hizmetlerinden  faydalanabilirler.
  
İşten ayrılış bildirgesinin sigorta bitiş tarihinden itibaren 10 (on) gün içerisinde kuruma verilmesi gerektiği için, Sosyal Güvenlik Kurumu bu 10 (on) günü kişinin Sosyal Güvenlik statüsünün devam ettiğini varsaymış ve  bu süreyi 90 ( doksan ) günlük süreye dahil etmiştir.
SGK`lı, Bağ-Kur`lu ve memurlar zorunlu sigorta kapsamından çıkarlarsa, çıkış tarihlerinden sonra 10 gün daha GSS kapsamında sağlık hizmetleri alabilecekler. Eğer son bir yılda 90 gün prim ödemesi varsa bu kez 10 gün değil toplam 100 gün daha ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerdir.
Yani İş akdi feshedilen bir sigortalı, arzu ettiği taktirde 90+10  gün  yani   100 gün bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile birlikte sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.
 
Ayriyeten eğer, işinden ayrılan işçi, işsizlik maaşından faydalandığı taktirde, işsizlik maaşı aldığı süre boyunca sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkına sahiptir.
İşe giriş sonrası sağlıktan yararlanma şartları reform sonrası değişti.
Reform öncesi uygulamaya göre memurlar göreve başladıkları gün itibariyle hemen sağlık sigortası kapsamına giriyorlardı. SSK`lıların ise son bir yılda kendileri adına 90 gün, hak sahipleri için 120 gün prim ödemesi gerekiyordu.

Bağ-Kur`lularda bu süreler daha da uzundu. Bir Bağ-Kur sigortalısı ilk defa tescil edildiyse 8 ay, ikinci tescilde ise 4 ay bekledikten sonra sağlık sigortasından faydalanabiliyordu.

5510 sayılı Kanunla birlikte bu bekleme süreleri bütün sigortalılar için eşitlendi. 5510 sayılı Kanun yürürlüğe girdikten sonra memur, işçi ve esnaf (isteğe bağlı sigortalılar da dahil) son bir yıl içinde 30 gün prim ödemesi varsa her türlü sağlık yardımından yararlanabilmektedir.

Eş ve çocuklar da bu haktan faydalanabilmektedir.

Ancak, eski adıyla Bağ-Kur, yeni adıyla 4/b`li olan sigortalıların GSS hizmetlerinden yararlanabilmeleri için bir şart daha var. Bunların SGK`ya 60 günden fazla prim ve prime dair borçlarının olmaması gerekiyor.

İsteğe bağlı sigortalıların da son bir yılda 30 gün prim ödeme şartının yanında, sağlık kuruluşuna başvurdukları tarihte SGK`ya (son ay hariç) borçlarının bulunmaması gerekiyor.

İşten ayrılanlar kaç gün sağlıktan yararlanabiliyor?

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.