SGK tüp bebek tedavisini karşılar mı?

bebek 1481089283 300x200 - SGK tüp bebek tedavisini karşılar mı?

SGK tüp bebek tedavisini karşılar mı?

SGK tüp bebek tedavisini karşılar mı?

Soru: Merhaba, SGK tüp bebek masraflarını karşılıyor mu? Karşılıyor ise ne yapmamız gerekiyor? Masrafların karşılanması için gerekli olan şartlar hakkında bilginiz var mı? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

SGK tüp bebek konusunda kadınlara üç defa deneme hakkı vermektedir. Birinci denemede yüzde 70’i, ikinci denemede yüzde 75’i, üçüncü denemede yüzde 80’i Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır.

Evli olmakla birlikte eşlerden her ikisinin evlat edinilmiş çocukları hariç soybağı kurulmuş sağ çocuğunun olmaması (birden fazla yapılan evliliklerde de çiftlerden her ikisinin sağ çocuk sahibi olmaması) koşuluyla; genel sağlık sigortalısı kadın ise kendisine, erkek ise bakmakla yükümlü olduğu karısına, en fazla üç deneme (siklus) ile sınırlı olmak üzere uygulanan IVF tedavilerine ilişkin giderler, aşağıda belirtilen şartların birlikte gerçekleşmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır.

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu tüp bebek şartları nelerdir?

1-) Sigortalılık Şartları;

  • SGK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’na ait en az 5 yıllık sigortalılık süresi ve minimum 900 gün primin olması,
  • Son 90 gün aktif olarak çalışıyor olmak,
  • Ailenin en az 3 yıllık resmi olarak evliliğinin bulunması,
  • Bebek sahibi olmak isteyen kadının 23 yaşından büyük, 40 yaşından gün almamış olması,
  • Kadın ya da erkeğin 2. evlilikleri ise 1. evlilikten üzerine kayıtlı çocuk olmaması,
  • Tüp bebek yaptıracak kadın 5 yıl ve 900 gün sigorta şartlarını taşımıyor ise işinden ayrılıp, eş statüsü ile eşinin üzerine sağlıkta aktive olmalıdır.

2-) Sağlık Şartları

“Tüp bebek” için SGK’dan destek alabilmek için yetkili sağlık kurumlarından Sağlık Kurulu Raporu almak gerekmektedir.

Sağlık Raporu’nun, bünyesinde kadın hastalıkları ve doğum kliniği ile üroloji kliniği (bünyesinde üroloji kliniği bulunmayan ancak, üroloji uzman hekiminin konsültan olarak görev yaptığı, eğitim veren kadın-doğum hastaneleri dahil) bulunan üçüncü basamak sağlık kurumlarında iki kadın hastalıkları ve doğum uzman hekimi ve bir üroloji uzman hekiminin katılımı ile oluşturulan sağlık kurulu tarafından düzenlenmesi şartı bulunmaktadır.

Hazırlanan raporda, hastanın yaşı ve kimlik bilgilerinin yanında, tanı, endikasyon, uygulanacak tedavi, kullanılacak ilaçların günlük ve maksimum dozları da belirtilmelidir. Bebek sahibi olmak isteyen aileler diledikleri tüp bebek merkezine başvuramazlar. SGK ile sözleşmesi olan tüp bebek merkezlere başvurmaları gerekir.

SGK tüp bebek tedavisini karşılar mı?

Cevap

*