Şartlı sağlık para yardımı

hesap 1570601812 - Şartlı sağlık para yardımı

şartlı sağlık para yardımı

 

Ülkemizde Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere birçok para yardımı yapılarak ekonomilerine yardımcı olunmaktadır. Bu yardımlar ihtiyaç sahipleri ve çalışma durumu olmayan aileleri kapsamaktadır. Çocuk sahibi olup bakımı için maddi desteğe ihtiyacı olan ailelere yapılan yardımlar ev ekonomisine fazlasıyla katkı sağlayarak az da olsa parasal yönden nefes almalarını sağlamaktadır. Yardımlar manevi yardımlardan daha çok maddi nitelikte oluyor. Ülkemizde şartların ağırlığı sebebi ile hiç istenmese de ihtiyaç sahibi ailelerin sayısı gerçekten de çok fazladır. Bu durum daha çok gelir dağılımının adaletli olmamasından kaynaklanıyor. Bu yazımızda sağlık hizmetlerinden yararlanamayan ailelere yapılan Şartlı Sağlık Para Yardımından bahsedeceğiz.

Şartlı sağlık para yardımı nedir?

Şartlı Sağlık Para Yardımı (ŞSY), ülkemiz içerisinde bulunan bazı durumlar sebebiyle sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanamayan ve buna istinaden herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişileri ilgilendirmektedir. 3294 sayılı kanun ile muhtaçlığı kabul edilmiş kişilere yönelik uygulanan bu yardım program, faydası bulunan çocukların ve hamilelik döneminde bulunan bayanların Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan takip, muayene ve sağlık izlenceleri gibi birçok temel sağlık gereksinimlerini karşılamak amacıyla uygulanmaktadır. Bu program ile kişilere ödemeler yapılarak belirtilen temel ihtiyaçların giderilmesi amaçlanmaktadır.

Şartlı sağlık para yardımı kimlere verilir ?

Bu program, kişilerin 0 – 6 yaş aralığında bulunan çocuklarının Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kontrol aralıkları çerçevesinde düzenli bir şekilde kontrollerini yaptıran kişilere uygulanıyor. Eğer bu şart yerine getirilirse bu programdan yararlanma olasılığı yüksek derecede artıyor. Şartlı Çocuk Sağlık Yardımı, çocuğun doğum gününden itibaren 6 yaşına gelene kadar çocuğa bakmakla sorumlu olan kişiye devlet tarafından teslim edilmektedir. 2019 yılında Şartlı sağlık para yardımı ücreti ilk öğretime devam erkek öğrenci için 35 TL, ilköğretime devam eden kız öğrenci için 40 TL, ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için 50 TL, ortaöğretime devam eden kzı öğrenci için 60 TL. olarak belirlenmiştir. ( aylık )

İlginizi çekebilir..  Kariyer

Bu yardımdan faydalanmak için bazı şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlara maddeler halinde göz atalım;

 • Maddi durumunuzun yetersiz ve gelirinizin düzensiz olması,
 • Herhangi bir şekilde sağlık güvenceniz olmamalı,
 • Normal gelirinizin yanı sıra belgelenebilir yan gelir sahibi olmamalısınız,
 • Devlet tarafından yardım almaya onaylı niteliği veren muhtaç belgesine sahip olmalısınız,
 • Gebelik döneminde olan annenin devlet tarafından belirlenen aralıklar ile düzenli bir şekilde muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Buna istinaden çocuk doğduktan sonra 72 aylık bir süreçte çocuğunda sağlık kontrollerinin doğru bir şekilde yapılması gerekiyor.

Şartlı sağlık para yardımı nasıl ve nereye yapılır?

Şartlı sağlık para yardımı başvurusu yapmak için bulunduğunuz ilçe veya il belediyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gitmeniz gerekmektedir. Eğer daha önce vakıfa başvuru yapmadıysanız sizden istenen “Hane Başvuru Kayıt Formu”, “Sorgu Dilekçesi” ve bunun yanı sıra “Şartlı Eğitim – Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi” gibi formları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bu formları doldurduktan sonra gerekli yere teslim etmeniz durumunda müracaat işlemleriniz eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Vakıfa kayıtlı olan ailelerin Şartlı sağlık para yardımına başvurma sürecinde ise sadece “Şartlı Eğitim – Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi”’ni doldurarak teslim etmeleri gerekmektedir.

(ŞSY) Şartlı sağlık para yardımı ne zaman kesilir ? Ödemeler ne zaman yapılmaktadır?

Çocuk şartlı sağlık para yardımından faydalanıyorsa bazı durumları aksatmanız halinde bu yardım kesintiye uğramaktadır. Aşağıda maddeler halinde verilmiş durumları herhangi bir şekilde aksatmamanız gerekmektedir.

 • Çocuğun kontrollerinin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan tarihler arasında yapılmaması,
 • Çocuğun 6 (72 ay) yaşına gelmiş olması,
 • Sosyal Yardımlaşma Vakfına adres değişikliği durumunda bilgi verilmemesi,
 • Annenin sağlık güvencesi sunan bir işte çalışmaya başlaması,
 • Babanın sağlık güvencesi sunan bir işte çalışmaya başlaması,
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının belirlenmesi,
 • Aylıktan faydalanan aile fertinin vefat etmesi
İlginizi çekebilir..  Mülakat Sırasında

Şartlı sağlık yardımı ödemeleri ne zaman yapılır sorusunun cevabına gelirsek eğer ülkemizde bu tür ödemeler tamamen sistematik bir şekilde devam etmektedir. Bu programın ödemeleri yılın Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Ay içerisinde 24. ve 28. günleri arasında TC Kimlik numaranızın son hanesine göre yapılmaktadır.

 • ‘0’ olanlar ilgili ödeme ayının 24’ünde,
 • ‘2’ olanlar ilgili ödeme ayının 25’inde,
 • ‘4’ olanlar ilgili ödeme ayının 26’sında,
 • ‘6’ olanlar ilgili ödeme ayının 27’inde,
 • ‘8’ olanlar ilgili ödeme ayının 28’inde, ödemelerini alabileceklerdir.

 

Cevap

*