Özel araç ile gerçekleşen kaza iş kazası olarak nitelendirilebilir mi?

Özel araç ile gerçekleşen kaza iş kazası olarak nitelendirilebilir mi?

Özel araç ile gerçekleşen kaza iş kazası olarak nitelendirilebilir mi?

 

Özel araç ile gerçekleşen kaza iş kazası olarak nitelendirilebilir mi?

Soru: Merhaba, şirket çalışanlarımızdan biri kendi özel aracı ile firmamıza gelirken trafik kazası geçirdi. Bu durumda şirket olarak sorumluluğumuz nedir? Özel araç ile gerçekleşen kaza iş kazası olarak nitelendirilebilir mi? Bu durumu iş kazası olarak mı nitelendirip işlem yapacağız? Bilgi verebilir misiniz?

Cevap:

Merhabalar,

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nun İş Kazası konusunun işlendiği 13. maddesi’nde “sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hale getiren olay” şeklinde tanımlanan kazaların iş kazası sayılabilmesi için;

  • Sigortalının iş yerinde bulunduğu sırada gerçekleşmesi,
  • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş sırasında gerçekleşmesi,
  • Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak iş yeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda gerçekleşmesi,
  • Emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda gerçekleşmesi,
  • Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında gerçekleşmesi,

Yukarıda ki koşullardan birinin gerçekleşmiş olması yeterlidir.

Yani sigortalı işçinin işe gidişi ve gelişi sırasında geçirdiği kazanın iş kazası sayılması için;

  • Kazanın gerçekleştiği anda aracın işveren tarafından sağlanması,
  • Sigortalının bedeninin yada psikolojisinin özre uğraması,
  • Sigortalının bedeninde yada psikolojisinde oluşan özür ile kazanın arasında illiyet bağının bulunması gereklidir.

Sigortalının işe gidişi ve gelişi sırasında meydana gelen trafik kazasının iş kazası sayılması için yukarıda sayılan koşulların birlikte gerçekleşmesi zorunludur.

Örneğin sigortalı işveren tarafından sağlanan araçla değil de kendi özel aracı ile işe gidip geliyor ise yolda geçireceği kaza iş kazası sayılmayacaktır.

Nitekim Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kendi özel motosikleti ile işe gelirken iş yeri dışında yolda geçirdiği trafik kazası sonucu ölen sigortalı açısından olayı iş kazası saymamıştır.

Sigortalının işe gidiş ve gelişi sırasında meydana gelen kazanın, iş kazası sayılıp sayılamayacağı hususunda yaşanan çoğu uyuşmazlık, sigortalı işçinin evi ile servis aracının durduğu yere gidip gelirken veya servis aracının durduğu yer ile iş yerine gidip gelirken geçirdiği kazanın iş kazası sayılıp sayılmayacağı konusundadır. Bunların dışında kendi imkanları ile işe gelip giderken gerçekleşen trafik kazaları iş kazası olarak nitelendirilmemektedir.

 

Özel araç ile gerçekleşen kaza iş kazası olarak nitelendirilebilir mi?

 









Yorumlar

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

DMCA.com Protection Status
Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2018 DMCA.com Protection Status Hakkımızda İletişim Gizlilik Politikası Site Haritası
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.