KYK bursu alırken sigortalı bir işte çalışabilir miyim?

para 1503467948 300x200 - KYK bursu alırken sigortalı bir işte çalışabilir miyim?

KYK bursu alırken sigortalı bir işte çalışabilir miyim

 

Soru: Merhaba, ben 4 yıllık eğitimine devam eden 3. sınıf üniversite öğrencisiyim.

Bu sene çalışmak istiyorum ama KYK bursundan faydalandığım için sigortalı bir işte çalışmaya başladığım anda bursumun kesileceğini söylediler.

KYK bursu alırken sigortalı bir işte çalışabilir miyim?  Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, kolay gelsin.

Cevap:

Merhabalar,

Sizin gibi, çalışan öğrenciler eski yönetmeliğe göre resmi olarak çalışıyor görünmemek için sigortalı işlerde çalışmıyor ya da çalıştıkları yerlerde sigorta yapılmamasını talep ediyorlardı. Fakat yeni yönetmelik sayesinde çalışan öğrencilerin bu mağduriyetleri giderilmiş oldu. Artık sigortalı bir işte çalışan öğrencinin bursu kesilmeyecek.

KYK bursu alırken sigortalı bir işte çalışabilir miyim?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile ‘Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Üniversite öğrencilerinin asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışması veya bir gelire sahip olması burs ve kredi almasına engel olmayacak.

Burs veya kredi verilmeyecek öğrenciler için düzenlenen yönetmelikte ‘asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler’ ibaresi yürürlükten artık kaldırıldı. Artık bu öğrenciler de burs veya kredilerden faydalanabilecek. Kredi veya burs alan öğrencinin, asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olması halinde de kredisi kesilmeyecek.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “en az asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olma,” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Yayınlanan yönetmeliği aşağıda bulabilirsiniz.

 

24 Aralık 2015 PERŞEMBEResmi GazeteSayı : 29572
YÖNETMELİK
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan:

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU ÖĞRENİM KREDİSİ

YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 18/1/1997 tarihli ve 22881 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “en az asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olma,” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü yürütür.

 

Cevap