İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan yararlanma

doktor 1503552595 300x200 - İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan yararlanma

İşten ayrılanlar kaç gün sağlıktan yararlanabiliyor?

İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan yararlanma

Soru: Merhaba, bugün itibariyle kendi rızam ile iş yerimden anlaşmalı bir şekilde ayrılıyorum fakat merak ettiğim bir şey var. İşten ayrıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi ne kadardır? İşverenim tarafından gün sonunda sigorta çıkışımın yapılanacağı söylendi, bugün itibariyle sağlıktan yararlanma hakkım sona mı eriyor? İşten ayrılanlar kaç gün sağlıktan yararlanabiliyor? Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Bu konuda olay tamamen sizin işten ayrıldığınız tarihe kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödediğiniz primler ile ilgilidir. İşten çıkış tarihinizden itibaren 10 gün daha sigortalılık statünüz devam edecektir. 10 gün sonra ise, eğer geriye doğru doksan gün priminiz mevcut ise, 3 ay daha sağlıktan faydalanabilirsiniz.

4/a sigortalı olarak çalışan birisi, zorunlu sigorta kapsamından çıkarlarsa, çıkış tarihlerinden sonra 10 gün daha Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetleri alabilecekler. Eğer son bir yılda 90 gün prim ödemesi varsa, bu kez ilk 10 gün ve sonrasında eklenen 90 gün ile birlikte 100 gün daha sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Örnek: 02.04 tarihinde iş yerinizden ayrıldınız, fakat geriye doğru saydığınızda son bir yıl içerisinde 60 gün priminiz mevcut. Bu şartlarda sadece işten ayrılış tarihinden itibaren 10 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Örnek: 02.04 tarihinde iş yerinizden ayrıldınız, geriye doğru saydığınızda son bir yıl içerisinde 150 gün priminiz mevcut. Bu şartlarda 100 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alırken sağlık hizmetinden faydalanabilir miyim?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 60.  maddesinin (e) bendinde, ” 25/08/1999 tarihli ve 4447 sayılı Kanun gereğince işsizlik ödeneği ve ilgili kanunları gereğince kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılan kişiler  otomatikman bu süreler boyunca Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır.

İfadelerine yer verilmiştir.

Bu haktan varsa şayet eşiniz ve çocuklarınız da faydalanabilir.

Bu arada 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 3. maddesine göre de eşiniz ve çocuklarınız da sizin bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerdir ve siz Genel Sağlık Sigortalı olduğunuz sürece onlar da sizin üzerinizden sağlık yardımı alabilirler.

Cevap

*