noyorumlar

İş yerinde huzur ortamı için çalışanlar nelere dikkat etmelidir?

soru işareti 1570107383 - İş yerinde huzur ortamı için çalışanlar nelere dikkat etmelidir?

İş yerinde huzur ortamı için çalışanlar nelere dikkat etmelidir

Olayları bu zamana kadar hep işveren bazında ele aldık. Peki iş yerinde huzur ortamı sağlanması adına çalışanların hiç mi bir payı olmayacak? İş yerinde huzur ortamı için çalışanlar nelere dikkat etmelidir?

Daha verimli, daha sağlıklı bir ortam da çalışmayı kim istemez öyle değil mi?

O halde çalışanlar, bulundukları ortamda nasıl hareket etmeliler?

Bu yazımız da biraz bu konulara değinelim.

İşveren iş yeri içerisinde adaleti sağlayacak, eşit davranma ilkesi ile hareket edecek, ücret politikasında haksızlık yapmayacak, ücretleri hak edişlere göre düzgün hesaplayıp zamanında ödeyecek. Peki çalışanlar?

Bir iş yerinde ki verimliliğin ve huzurun en önemli parçası çalışanların birbirleri ile olan diyaloğudur. Çalışanlar arasında kurulan dostluklar, ve birbirleri ile olan iletişiminin kuvvetli olması o iş yerlerini her zaman diğerlerinden güçlü kılmıştır.

Peki İş yerinde huzur ortamı sağlanması için çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Evinize gittiğiniz zaman nasıl kendinize vakit ayırıp işinizi düşünmemeye gayret ediyorsanız, aynı durumu işinizin başında da göstermeniz gerekmektedir. Sosyal hayatınızda yaşadığınız problemleri iş yerinize taşımanız yapmış olduğunuz iş ile ilgili konsantrasyon sorunu yaşamanıza, bu nedenle de bir takım hatalar yapmanıza ve doğal olarak işiniz de problem yaşamanıza neden olacaktır.

  • Asla ve asla kibirli olmayın

Hayatımızın her evresinde olduğu gibi kibir her zaman bizim düşmanımızdır. Sahip olduğunuz özellikleri bir diğer çalışma arkadaşınızı ezerek gündeme getirdiğiniz taktirde emin olun diğer çalışma arkadaşlarınız tarafından sevilmeyen birisi olarak anılacaksınız. Siz daha bilgili ya da daha tecrübeli olabilirsiniz ama bilgi ve tecrübelerinizi diğer çalışma arkadaşlarınızı küçük görerek değil de onlara yardımcı olmak koşulu ile kullanırsanız şayet her şeyin daha güzel olacağına emin olabilirsiniz.

  • Çalışma arkadaşlarınız ile tartışmayın

Herkes yaptığının bir hata olduğunun farkına varsa da, ister istemez bu tarz durumlar yaşanabiliyor iş yerlerinde. Öncelikle insanlar hangi amaç ile iş yerlerinde bulunduğunu iyi idrak edebilmeli, bir iş uğruna ya da bir hata sonrasında çalışma arkadaşınız ile yaşadığınız tartışma emin olun işinizin daha iyi ya da daha hızlı olmasını sağlamayacaktır. Çalışma arkadaşlarınız ile yapacağınız tartışma sadece sizin ve iş yerinizde ki diğer arkadaşlarınızın moralini bozmaktan ve iş yerinde huzursuzluk çıkarmaktan öteye gitmeyecektir. Peki kim huzursuzluk çıkaran bir insanı sevebilir? Bu neden ile çalışma arkadaşlarınız ile sakin ve uygun bir dil ile konuşmak her zaman size olumlu olarak geri dönüş yapacaktır.

  • Argo kelimelerden uzak durun

Gerek sosyal hayatımız da gerekse iş hayatımız da ister istemez sinirlerimize  hakim olamadığımız dönemler de başvuruyoruz bu yönteme öyle değil  mi? Halbuki ilerleyen dönemlerde,  ne kadar gereksiz olduğunu bildiğimiz halde. O halde neden kendimizi kontrol etmiyoruz? Şartlar ne olursa olsun, çalışma arkadaşlarınız ile yaşayacağınız problemler sırasında onlara yapacağınız argo kelimeler ya da benzetmeler, sizin onların gözünde çok ucuz bir insan olduğunuz izlemini bırakacağını unutmayın. İş yerinde yalnız kalmamak adına bu tarz kelimelerden ve benzetmelerden uzak durmanız gerekmektedir.

  • Düzenli çalışmaya özen gösterin

Bir iş yerinde ki sağlıklı çalışma koşullarından bir tanesi de düzenli çalışmadır. Düzensiz çalışmak sizi hata yapmaya sürükler ve yapacağınız hata, sizin ve çalışma arkadaşlarınızı sıkıntıya düşürebilir. Neden hiç bir suçu yokken bir diğer arkadaşınız sizin yüzünden işvereni ile problem yaşasın?  İş yerinde ki düzensizliğiniz nedeniyle yapacağınız bir hata diğer çalışma arkadaşlarınızı etkileyeceğini asla unutmayın. İş yerinde istenmeyen kişi olmak istemiyorsanız şayet, düzenli ve tertipli çalışmayı tercih edin.

  • Bir konuyu gereğinden fazla abartarak anlatmayın

Bir konuyu olduğu gibi anlatmak her zaman sizin yararınıza olacaktır.  Diğer arkadaşlarınıza sosyal hayatınızda ki ya da iş hayatınızda ki bir konuyu sırf daha eğlenceli olsun diye abartarak anlatmanız, diğer arkadaşlarınız tarafından fark edildiği taktirde iş yerinizde ki ciddiyetinizin ortadan kalkmasına sebebiyet verir. Bu durum ortaya çıktıktan sonra çalışma arkadaşlarınız sizin gereksiz konuşmalar yaptığınızı ve söylediklerinizin gerçekçiliğini sorgulamaya başlar. İlerleyen dönemlerde bu durumda sizin iş yerinde diğer arkadaşlarınız ile sağlıklı iletişim kurmanıza engel olur.

  • Şirket bilgilerini bir diğer arkadaşınız ile paylaşmayın

İş yerinde gizlilik ilkesi esastır. Özel hayatınız da göstermiş olduğunuz hassasiyeti iş hayatınıza da taşımak zorundasınız.  Bir çalışma arkadaşınızı, yapmış olduğu bir hatadan dolayı diğer çalışma arkadaşınıza anlatmanız size hiç bir şey kazandırmaz. Aksine ilerleyen dönemler de, insanlar sizi sevdikleri için değil, dedikoducu kimliğinizden ötürü ağzınızdan diğer şirket çalışanlarının hatalarını öğrenmek için yanınıza gelecektir.

Unutmayın, evimizden sonra ikinci yuvamız iş yerlerimizdir. Bu ortama sahip çıkmak ve güzelleştirmek tamamen bizlerin elinde.

 

Cevap