İş yeri dışında gerçekleşen kaza iş kazası mıdır?

teknik service 1485770932 300x198 - İş yeri dışında gerçekleşen kaza iş kazası mıdır?

İş yeri dışında gerçekleşen kaza iş kazası mıdır?

 

İş yeri dışında gerçekleşen kaza iş kazası mıdır?

Soru: Merhaba, ben teknik servis personeliyim ve bir şikayet üzerine görev yerine giderken kaza geçirdim. Bu kaza iş kazası olarak sayılır mı? İş yeri dışında gerçekleşen kaza iş kazası mıdır? Bilgi verebilirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

Geçmiş olsun.

Genel olarak gerçekleşen bir kazanın iş kazası olarak nitelendirilmesi için olayın;

  • Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,
  • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,
  • Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak iş yeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,
  • Emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
  • Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,

Meydana gelmesi gerekmektedir.

Çalışanın işveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda meydana gelen kazaların iş kazası sayılması gerekmektedir.

Ancak, görevli olarak gönderilen çalışanın görev konusu ile ilgili olmayan ve görevinin dışında meydana gelen kazalar iş kazası sayılmamaktadır.

Çalışanların işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş-gelişi sırasında meydana gelen kazalar iş kazası sayılmaktadır. Burada önemli olan işverence sağlanan bir taşıtın bulunması ve sigortalıların işin yapıldığı yere getirilip götürülmeleridir. ( servis )  Bu sırada meydana gelen kazalar iş kazası sayılır.

Servis ile gerçekleşen trafik kazası iş kazası mıdır?

Özetleyecek olursak şayet;

İşçinin geçirdiği kazanın, iş kazası sayılabilmesi için, kural olarak iş yerinde gerçekleşmesi şartı aranmakta ise de, bazı durumlarda, kaza iş yerinde cereyan etmemiş olsa bile, işçinin uğradığı kaza iş kazası olarak nitelendirilebilir.  İşverenin işçiyi, iş yeri dışında bir görev için başka yere iş icabı göndermesi ya da sigortalı  yapmış olduğu işin gereği iş yeri sınırlarının dışarısında gerçekleşen bir kaza, iş kazası olarak nitelendirilebilir

Sizin tarafınıza yapılan görev tebliği nedeniyle şirket sınırları dışında olmanıza rağmen halen işvereninizin otoritesi altındasınız. Bu nedenle işvereninizin sorumluluğu devam etmektedir. Bu şartlar da yaşayacağınız tüm kazalar, iş kazası olarak nitelendirilmesi gerekmektedir.

Özel araç ile gerçekleşen kaza iş kazası olarak nitelendirilebilir mi?

Şirket aracıyla gerçekleşen kaza iş kazası mıdır?

İş yeri dışında gerçekleşen kaza iş kazası mıdır?

Cevap

*