noyorumlar

Fazla mesai uygulamasında yenilik

sözleşme 1504676806 300x200 - Fazla mesai uygulamasında yenilik

Fazla mesai uygulamasında yenilik

 

Fazla mesai uygulamasında yenilik

Normal şartlarda fazla çalışma uygulamasında, işveren tarafından işçiden fazla çalışma onayının her yıl alınması gerekiyordu. Her ne kadar bu onayın 4857 Sayılı İş Kanunu’nda her yıl alınacağına ilişkin bir düzenleme olmasa da Sosyal Güvenlik Kurumu yönetmelikle her yıl alınacağına dair bir bildirim yapmıştı.

Bilindiği gibi iş sözleşmesi ile alınan fazla çalışma onayları bir yıl süre ile iş sözleşmesinin yapıldığı ilk bir yıl geçerliydi. Bu durum karşısında işverenler yıl başında bütün işçilerden onay alması gerekiyordu. İşçilerde vermiş oldukları fazla çalışma onaylarını yıl boyunca geri alamıyorlardı. Bu uygulama işçi ve işverenler yönünden başta zaman kaybı olmak üzere çeşitli sorunlar oluşturuyordu. Bu konu ile ilgili işverenlere seslenmiş ve fazla çalışma için muvafakatname yenilemeyi unutmayın diye çağrı yapmıştık.

Artık sistem değişti.

Geçmiş dönemler de yaşanan bu sıkıntıları ortadan kaldılmak için 25.08.2017 tarihinde İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma Ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik değişikliğine göre fazla çalışma ihtiyacı olan işveren bu onayı iş sözleşmesinin yapılması esnasında ya da bu ihtiyaç ortaya çıktığında alabilecek ve işçi özlük dosyasında saklayacak. Fazla çalışma onayı iş sözleşmesi ile alındığında bu onay işçi onayı geri almadığı sürece sürekli geçerli olacak. Yani artık işverenler her yıl fazla mesai ile ilgili işçiden onay almasına gerek kalmayacak.

İşçi bu onayı geri alabilecek.

Eskiden işçi fazla mesai onayı her yıl yenilendiği için işverene vermiş olduğu onayı bir yıl süre ile geri alamıyordu. Fakat burada da bir takım değişiklikler yapıldı.

İşçinin işverenine vermiş olduğu fazla mesai onayı artık yinelenmeyecek ve sürekli geçerliliğini koruyacak. Fakat işçi arzu eder ise, otuz gün öncesinden ve yazılı olarak işverenine başvurmak suretiyle, fazla çalışma onayını geri alabilecek.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

İşverenler artık her sene işçilerinden fazla mesai onay yazısı alması gerekmiyor. İşçi ilk işe başlarken ya da iş yerinde fazla mesai olması durumunda bir kereye mahsus alınan onay, işçi ilgili iş yerinde çalıştığı sürece geçerliliğini koruyacak.

İşçi ise, arzu eder ise, otuz gün önceden ve yazılı olarak işverenine başvurduğu taktirde, daha önceden vermiş olduğu fazla çalışma onayını iptal edebilecek.

 

Fazla mesai uygulamasında yenilik

Cevap