Evlenen kadınlar işten ayrılınca tazminat alabilir mi?

Evlenen kadınlar işten ayrılınca tazminat alabilir mi?

Evlenen kadınlar işten ayrılınca tazminat alabilir mi?

Evlenen kadınlar işten ayrılınca tazminat alabilir mi?

Soru: İlerleyen dönemler de evleneceğim, şuan iş yerinden ayrılırsam kıdem tazminatımı alabilir miyim? Nasıl başvuruda bulunacağım? Bana bu konu ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

 

 

 

 

Cevap:

Merhabalar,

1475 Sayılı eski İş Kanunu’nun yürürlükteki 14. maddesi gereği çalışan kadın işçi evlendiği taktirde, iş yerinden kıdem tazminatını talep ederek ayrılabilir.

Resmi evliliğinizi gerçekleştirmeden işvereninizden bu tarz bir talepte bulunamazsınız.

Konu ile detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Evlilik nedeniyle yapılan fesihler de ihbar tazminatı olur mu?

1475 sayılı iş kanununun 14. maddesi gereğince bir iş yerinde çalışırken evlenen kadınlar, o iş yerinde bir yıldan fazla sürede çalışıyorlarsa ve nikah tarihinden bir yıl içinde evlilik sebebiyle işlerini bırakırlarsa iş yerinden kıdem tazimanıt alma hakkına hak kazanırlar.”

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatını hak etme şartları nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti Medeni Kanunu’na uygun bir şekilde evlenmeniz,
  • Evlendiğiniz tarihte iş akdinizin devam etmesi,
  • Evlendiğiniz tarihe kadar iş yerinizde ki kıdeminiz en az bir yıl olması,
  • Evlendiğiniz tarihten itibaren en geç  bir sene içerisinde işvereninizden “evlilik” nedeniyle iş akdinizin fesih edilmesini talep etmeniz.

Gerekmektedir.

Nasıl başvuruda bulunacağım?

Noter aracılığıyla işvereninize konu ile ilgili bildirimde bulunmanız gerekmektedir. İş akdinizi evlilik nedeniyle sonlandırmak istediğinizi ve 1475 sayılı eski iş kanunu‘nun yürürlükteki 14. maddesi gereğince kıdem tazminatınızın tarafınıza ödenmesini talep etmeniz yeterlidir. İşvereninizin herhangi bir şekilde bu talebinizi reddetme şansı bulunmamaktadır.

Evlenen kadınlar işten ayrılınca tazminat alabilir mi?

 

 

3 Yorumlar

  1. ED
  2. ED
    • admin

Cevap

*