Emekli olup aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlerin senelik izin hakkı

Emekli olup aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlerin senelik izin hakkı

Emekli olup aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlerin senelik izin hakkı

Emekli olup aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlerin senelik izin hakkı ne kadardır?

Soru: Selam, 16 senedir çalışmakta olan bir işçimiz emekli oldu. Fakat kendisi çalışmaya devam etmek istedi. Bu işçinin senelik izin hakkını yirmi altı gün üzerinden mi hesaplayacağız yoksa, on dört gün üzerinden mi? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim, iyi çalışmalar.

Cevap:

Merhabalar,

4857 Sayılı İş Kanunu‘muz da bu konu ile ilgili yasal bir düzenleme söz konusu değil.

Fakat bu konu ile ilgili bir adet yargıtay kararı mevcut.

Yargıtay;

Emekliliği hak edip, tüm haklarını almak suretiyle tekrardan aynı iş yerinde çalışmaya devam eden işçinin yıllık ücretli izin hesabı hakkında, kıdem tazminatını hak ettiği tarihten öncesi dikkate alınmayacağı görüşündedir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 1991/ 451 Esas, 1991/ 8352 Karar ve 13.05.1991 tarihli kararında;

“Emekli olup, kıdem tazminatı aldıktan sonra iş yerinde çalışmasını sürdüren işçinin iş yerinden ikinci ayrılışında kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin hesabında kıdem tazminatını aldığı önceki süreleri dikkate alınmaz” denilerek, işçilerin kıdem tazminatını aldıkları sürenin kıdeminin biteceği ve yeniden aynı iş yerinde işe başlarlarsa yeni işe girmiş gibi izin sürelerinin hesaplanacağı belirtilmiştir.”

Siz işçinize herhangi bir ödeme yapmadıysanız tüm hakları devam etmektedir.

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi, emekliliği hak edip firmanız da çalışmaya devam eden işçinin kıdem hesabı, kendisine tazminat ödemesi gerçekleştirdiyseniz devreye girer.

Siz işçi ile anlaşıp, herhangi bir ödeme yapmadan çalışmaya devam etme kararı aldıysanız yıllık ücretli izin hakkında herhangi bir indirime gidemezsiniz.

Ayriyeten;

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 53. maddesi’nde;

Emekliliği hak edip, tüm haklarını almasına rağmen firmanız da çalışmaya devam eden işçiniz, eğer 50 ve üzeri yaşlarındaysa senelik izin hakkı 20 günden az olamaz.

Hükmü bulunmaktadır.

Özetleyecek olursak şayet;

Emekli olduktan sonra iş yerinde çalışmaya devam eden işçinin kıdemi kendisine kıdem tazminatı ödemesi yapıldıysa sıfırlanır ve senelik izin hakkı 14 gün olur. Kendisine herhangi bir kıdem tazminatı ödemesi yapılmadan aynı iş yerinde çalışan işçinin senelik izin hakkı kıdemine göre hesap edilip kullandırılmaya devam edilir.

Ayrıca işçi emekli olsun ya da olmasın, 50 yaş ve üzerindeyse senelik izin hakkı 20 günden az olamaz.

 

Emekli olup aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlerin senelik izin hakkı

Cevap

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.