İşveren işçiye her işi yaptırabilir mi?

work 1486447483 300x219 - İşveren işçiye her işi yaptırabilir mi?

İşveren işçiye her işi yaptırabilir mi

 

İşveren işçiye her işi yaptırabilir mi?

Soru: Merhaba ben bir tekstil firmasında çalışıyorum. Fakat ne iş yaptığım belli değil. İşveren işçiye her işi yaptırabilir mi? Bir gün dikiş makinasında çalışırken diğer gün ihtiyaca göre diğer işçi arkadaşlar için çay da demliyorum, güvenlikte de çalışıyorum. Ben iş konusunda problem yaşamıyorum ama sabit bir işim olsun istiyorum. Her gün iş yerinde farklı görevler yapmak beni yıpratıyor.  Bu konu hakkında ne yapabilirim? İşverenim ile konuşmam bana fayda sağlar mı?  Teşekkür ederim.

Cevap:

Merhabalar,

Hangi şirket olursa olsun eğer bir işçiye ihtiyaç duyuyorsa bu belirli bir ihtiyacı olduğuna işarettir. Hiçbir şirket durup dururken ya da verecek bir işi olmadığı halde, ” on tane işçi alayım da şirkette kafalarına göre takılsınlar. ” diyerek işe alım gerçekleştirmez. Yemekhane elemanına ihtiyacı vardır, güvenlik personeline ihtiyacı vardır, şoföre ihtiyacı vardır vesaire. Ama muhakkak bir işçi açığı söz konusudur.

Bu bağlamda işverenler ihtiyaçları doğrultusunda işçi almak isterler. Hangi bölümde ihtiyaç varsa o bölüm de çalışabilecek işçiler ile görüşürler. Bu neden ile ihtiyacı doğrultusunda işe almak istediği işçiler ile ilgili yapılan ön görüşme de tüm detaylar görüşülür. Yapılacak iş, çalışma saatleri, kazanılan ücret gibi konular da taraflar arasında mutabakat sağlandıktan sonra çalışmaya başlanır.

Normal şartlar da işvereniniz ile iş başı yapmadan önce imzalamış olduğunuz iş sözleşmeniz de, iş yerinde yapacağınız görev tanımının beyan edilmesi gerekmektedir.

Siz şuan görev yaptığınız şirkete belirli bir ihtiyaç doğrultusunda alındınız. Görev tanımınız neyse, o işi sağlıklı bir şekilde yapmak ile mükellefsiniz. İşvereninizin size ücret ödemesi,  bir gün makina da çalıştırıp, diğer gün temizlik yaptırma hakkını kendilerine vermez.

İşveren sizin rızanızı almak zorundadır.

Zaman zaman üretim içerisinde iş yoğunluğundan dolayı sizin onayınızı almak kaydı ile görev tanımlarında bir takım değişiklikler olabilir. Size yapmış olduğunuz görev dışında verilen diğer iş, sizin iş şartlarınızı ağırlaştırıyor ve siz de bu durumdan şikayetçiyseniz iş sözleşmenizi çalışma koşullarınız da esaslı değişiklik sebebiyle 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24-II-f maddesi‘ne istinaden  haklı neden ile feshedebilirsiniz.

Özetlememiz gerekir ise şayet;

  • İşveren işçilerine ( zorunlu haller dışında ) sürekli farklı işler yaptıramaz,
  • İşveren farklı görev vereceği işçisinden yazılı onay almak zorundadır.
  • İşçinin onayı söz konusu değil ise, kendisine farklı bir görev verilemez.
  • Onayı alınmayan ve zoraki yapılan görev değişikliğinden ötürü iş şartları ağırlaşan işçiler, çalışma koşullarında ki esaslı değişiklik nedeniyle iş sözleşmesini haklı neden ile feshedebilir.
İşveren işçiye her işi yaptırabilir mi?

 

Soru

  1. elçin

Cevap

*