Emeklinin ihbar tazminatı hakkı var mıdır?


Emeklinin ihbar tazminatı hakkı var mıdır?

Emeklinin ihbar tazminatı hakkı var mıdır?

Soru: Merhaba, emekliyim fakat iki senedir bir şirkette çalışmaya devam ediyordum. Beni işten çıkardılar ama sadece kıdem tazminatı ödemesi gerçekleştirdiler. Emekli olduğum için ihbar tazminatı hakkımın olmadığını söylediler. Bu doğru mu? Ben emekli olduğum için  ihbar tazminatı alamaz mıyım? Bilgi verirseniz sevinirim, iyi günler.

 

Cevap:

Merhabalar,

Bir iş yerinde çalışırken, emekliliği hak edip iş yerinden bu neden ile ayrılan bir işçinin ihbar tazminatı ödenmez, doğrudur. Kendisine sadece kıdem tazminatı ödenir. Fakat sizin durumunuz farklı. İşvereninizin kötü niyetli olduğunuz düşünmüyoruz ama sanırım bu iki olayı birbiri ile karıştırıyorlar.

Emekliliği hak edip, iş yerinden ayrılmak başka bir durumdur. Siz, emekli olduğunuz halde bir firmada görev yaparken işvereniniz tarafından işten çıkarılıyorsunuz.

İhbar tazminatı , 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi’ne uyularak yapılan fesihler de geçerlidir ve bu işlemler de emekli olan işçi ya da emekli olmayan işçi diye herhangi bir ayrım yapılamaz.

İlgili kanunun 17. maddesinde konu ile ilgili;

Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

 İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İfadelerine yer verilmiştir.

Sizin beyanınıza göre, iş yerinizde ki kıdeminiz iki yıl civarında. Bu neden ile sizin altı hafta ihbar süreniz mevcut. İşvereniniz sizin iş akdinizi feshedebilmek için, tarafınıza altı hafta önce bildirimde bulunmak zorundadır. Eğer size herhangi bir bildirimde bulunmayıp, direk iş akdinizi feshediyor ise, size bu sefer de iş yerinizde ki kıdeminizi dikkata alarak 6 haftalık ihbar sürenizi nakit olarak ödemelidir. Sizin emekli olmanız ihbar tazminatı hakkınızı elinizden almaz.

Emeklinin ihbar tazminatı hakkı var mıdır?

 

 


Emeklinin ihbar tazminatı hakkı var mıdır?
5 (100%) 3 votes

2 Yorumlar

Add a Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm hakkı saklıdır..Çalışma Hayatı © 2015-2017
Site Haritası RSS Gizlilik Politikası Hakkımızda İletişim
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://www.sgkhakkinda.com/emeklinin-ihbar-tazminati-hakki-var-midir/
RSS
E-Mail
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Önceki yazıyı okuyun:
Süresi geçen E-Bildirge nasıl verilir? E-Bildirge Cezaları
Süresi geçen E-Bildirge nasıl verilir? E-Bildirge Cezaları

Süresi geçen E-Bildirge nasıl verilir? E-Bildirge Cezaları İşveren Uygulama Tebliğine göre aylık prim ve hizmet belgelerinin en geç belgenin ilişkin...

Analık izni veya ücretsiz izin sonrası kısmi süreli çalışma yönetmeliği
Analık izni veya ücretsiz izin sonrası kısmi süreli çalışmalar hakkında yönetmelik

  ANALIK İZNİ VEYA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI YAPILACAK KISMİ SÜRELİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA YÖNETMELİK I. BÖLÜM (Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar) Amaç Kapsam...

Kapat